rešerše webuVtipné nápisy

A máme tu další sadu vtipných nápisů, které jsme kolem nás zaznamenali. Dobře se bavte.

Číst celý článek ... ››
15.4.2016, ToSiPiš.cz: HOMERedigováníRedakční poznámky

Úspěšnou knihu spoluvytváří editor

Víkendová příloha Magazínu DNES přinesla hezký Speciál knihy. Vedle přehledu nejčtenějších detektivek, kuchařek či komiksů je uvnitř i přehled několika klíčových kroků, které je třeba udělat, aby se z knihy stal – když ne bestseller – tak v nějakém smyslu úspěšná kniha.

Číst celý článek ... ››
16.3.2015, ToSiPiš.cz: HOMERedigováníRedakční poznámky

Jak porovnat zzdrojové dokumenty

Poptáváte u nějaké redakční agentury korekturu, úpravu nebo překlad textu? Před potvrzením své zakázky si nezapomeňte jasně stanovit nejen rozsah normostran, ale také, zda bude kalkulace a fakturace ceny počítána podle rozsahu podkladů, nebo rozsahu výstupu. Následující článek vás seznámí s nejčastějšími komplikacemi.

Číst celý článek ... ››
1.2.2015, ToSiPiš.cz: HOMERedakční službyRedakční poznámky

Princ a PEXESO

Zdenek Princ je bezpochyby kreativní výtvarník. V dnešních Lidových novinách vzpomíná, jak kdysi dávno stál u zrodu karetní hry zvané PEXESO. Skutečnost je ovšem trochu složitější, což si autoři přílohy Relax mohli vcelku snadno dohledat.

Číst celý článek ... ››
4.1.2015, ToSiPiš.cz: HOMERešerše, výzkumRedakční poznámky

Hobit 1966

Závěrečný díl filmového Hobita má svoji premiéru za sebou, a my se můžeme v klidu ohlédnout za jeho pozapomenutou českou historií. Některé informace pro vás možná budou známé, jiné jsou však i pro znalce překvapením. Vítejte v historii díla Hobit Made in Czechoslovakia.

Číst celý článek ... ››
12.12.2014, ToSiPiš.cz: HOMERešerše, výzkumRedakční poznámky

Alexander Tomský

Nakladatel Alexander Tomský toho o světě televizních kuchařů mnoho neví. Přesto při rozhovoru s Danielou Drtinovou dokázal vystihnout to podstatné. Navíc byl schopen hned několikrát říci „nevím“ a „tomu nerozumím“, což je v zemi, kde má téměř každý na téměř vše nějaký názor, malým a bezpochyby sympatickým zázrakem.

Číst celý článek ... ››
20.11.2014, ToSiPiš.cz: HOMERedakční službyRedakční poznámky

Mimo provoz

Opět tu máme několik nepřehlédnutelných nápisů z veřejného prostoru.

Číst celý článek ... ››
14.8.2014, ToSiPiš.cz: HOMEInformační službyRedakční poznámky

Badatel ve studovně

Mají autoři příspěvků publikovaných v regionální vlastivědné literatuře automaticky nárok na finanční odměnu. A pokud ano, tak v jaké výši? O pomoc s řešením této otázky jsme byli v uplynulých dnech požádáni jedním severomoravským obecním úřadem. Na základě příslušného právního oprávnění jsme poskytli následující odborné vyjádření.

Číst celý článek ... ››
24.6.2014, ToSiPiš.cz: HOMERedigováníRedakční poznámky

smradlavý bezdomovec v metru

Užijte si ve chvilce volna pár dalších humorných střípků, jak jsme je zachytili na cestách…

Číst celý článek ... ››
30.5.2014, ToSiPiš.cz: HOMEabcTuristiky.czRedakční poznámky

Komerční redigování písemností

Jednou z klíčových činností, které v rámci našich editing services nabízíme, jsou různé komerční editorské služby. Co, nebo kdo to vlastně je? – Ano, jednou už jsme o editorovi psali. Nyní se rozepíšeme trochu podrobněji.

Číst celý článek ... ››
1.2.2014, ToSiPiš.cz: HOMERedigováníRedakční poznámky

Tvorba názvu

Při finalizaci naší knihy Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky jsme v textu nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, narazili na chybný zápis zkratky obchodních společností. Tvar uváděný v textu zákona je v rozporu s pravidly českého pravopisu v rozporu s Českou státní normou.

Číst celý článek ... ››

Uvnitř najdete tiskové prohlášení Svazu českých knihkupců a nakladatelů k dezinterpretaci Zprávy o českém knižním trhu 2012/2013 o rozsahu českého knižního trhu a počtu vydávaných knižních publikací. Text vyjadřuje názory autorů Zprávy SČKN.

Číst celý článek ... ››
9.12.2013, ToSiPiš.cz: HOMEInformační službyRedakční poznámky


Zdroj: WorldToilet.org

Na dnešek připadá Světový den toalet, který před dvěma lety ustanovila tehdy vzniklá World Toilet Organization (WTO), čili Světová organizace toalet. Ne, není prvního dubna, taková organizace skutečně existuje! Její snahou je propagovat a iniciovat lepší hygienické podmínky ve světě, ať už formou vzdělávání či jinak.

Číst celý článek ... ››
19.11.2013, ToSiPiš.cz: HOMERedakční službyRedakční poznámky

Loopybal
Zdroj: Youtube.com / Loopyball.de

V praxi tyhle zlepšováky asi nevyužijete, ale podívat se na ta videa stojí za to. Popelářský nakladač, který rozdrtí vrak osobního vozidla, vrhač balíků slámy ani vylepšení fotbalu nafouknutím jednotlivých hráčů do bublin každý den neuvidíte…

Číst celý článek ... ››
3.9.2013, ToSiPiš.cz: HOMEInternetový marketingRedakční poznámky

Létající kolo Jana Tleskače

V posledních měsících o sobě dává v médiích poměrně často vědět skupina technologických tuzemských společností v čele s firmou Technodat. Předmětem zájmu médií samozřejmě není běžná produkce těchto společností, ale projekt létacího kola. Nicméně, Flying Bike zmiňovaných společností rozhodně není „naplněním snu Jana Tleskače“, jak se nás o tom prostřednictvím marketingu snaží Technodat přesvědčit.

Číst celý článek ... ››
18.6.2013, ToSiPiš.cz: HOMEJaroslav FoglarRedakční poznámky

Vypadá to, jako by se klokan z floridského ZOO koutku rozhodl jednou provždy skoncovat se spotřebitelskými půjčkami Cetelem. Ve skutečnosti však ve spotu není knokautován zelený Crédito, ale podobně zabarvený plyšový hroch. No, i tak byste si tuhle výměnu názorů neměli nechat ujít…

Číst celý článek ... ››
11.4.2013, ToSiPiš.cz: HOMEabcPřírody.czRedakční poznámky
3.4.2013, ToSiPiš.cz: HOMEZahradnické službyRedakční poznámky

Error hláška Google Chrome

Jestli používáte prohlížeč Google Chrome, možná jste už zažili okamžik, kdy se prohlížeč zasekl, čili zamrzl v důsledku nedostatečné paměti. Na místo požadované stránky se pak zobrazila zpráva „Je po něm, Jime!“

Číst celý článek ... ››
1.2.2013, ToSiPiš.cz: HOMEAnalýzyRedakční poznámky

4 tankisté a pes

Momentka ze Spálené ulice v Praze 2: Kdo ví… Možná se tu bude natáčet pokračování seriálu Čtyři z tanku a pes

Číst celý článek ... ››
2.12.2012, ToSiPiš.cz: HOMEJazykové korekturyRedakční poznámky

nová kniha Jarmily Křížové

Vychází nová kniha od úspěšné autorky vzpomínek Do bytu psa nechci!. Ve své nové knize tentokrát Jarmila Křížová popisuje humorné i vážné lapálie a patálie své vlastní i ostatních členů její rodiny.

Číst celý článek ... ››
20.11.2012, ToSiPiš.cz: HOMERedakční službyRedakční poznámky

treffpunkt-bibliothek.de

I v sousedním Německu probíhá další ročník projektu „Sejdeme se v knihovně – Informace má mnoho tváří“. Pro tuzemské prostředí má jistě inspirativní pojetí. Patronát nad akcí převzal spolkový prezident Gauck. Akcí se zabývá i spolkova ministryně, profesorka Schawan.

Číst celý článek ... ››
20.10.2012, ToSiPiš.cz: HOMEInformační službyRedakční poznámky

Překlep v názvu

Slova korektura, korekce či korektor vycházejí z latinského termínu correctio, což je doslova náprava, oprava, polepšení. Latinský corrector je tedy doslova oprávce. – Jakýsi opravář textu nebo publikace jako takové. Kromě jazykové korektury může totiž korektor zajišťovat i kontrolu popisků u obrázků apod. Konkrétní úkoly závisí na rozdělení úkolů uvnitř redakce.

Číst celý článek ... ››
30.3.2012, ToSiPiš.cz: HOMERedakční službyRedakční poznámky

jazyková korektura nebyla provedena
Záběr z pořadu České televize Den D

V dílu investorské reality show Den D, který Česká televize vysílala minulý týden, se jistý pán pokoušel pětici investorů nabídnout ochrannou helmičku na dětské hlavičky. Helmička byla tvarově podobná dětské helmě na šlapací kolo. Vyrobena ale byla z jiného materiálu. Nebudeme se zde věnovat účelnosti a smysluplnosti celého nápadu. Zmíníme věc jinou: Přímo v průběhu televizní prezentace odhalila Dana Bérová na propagační reklamě tučnou školáckou chybu. Najdete ji také?

Číst celý článek ... ››
29.3.2011, ToSiPiš.cz: HOMEJazykové korekturyRedakční poznámky

Ted Williams je víc než deset jedním z mnoha amerických homeless. Zdánlivě beznadějný bezdomovec. To však platilo do té doby, než se objevil ve videu na YouTube.

Číst celý článek ... ››
9.1.2011, ToSiPiš.cz: HOMERozvoj osobnostiRedakční poznámky

Účelem květnové akce bylo zpopularizovat hloubkový monitoring médií a přiblížit ho i těm, jimž většinou zůstává nedostupný. Tato akce měla nečekaný úspěch. Agentura abcRedakce.cz jej proto za zvýhodněnou cenu bude nabízet i během celého měsíce června 2010.

monitoring tisku abcRedakce.cz

Jednatel agentury Zdeněk Bauer říká: „Na trhu existuje hned několik různých produktů, které soudobá česká média monitorují. Hlavním handicapem je vedle obecné nepřehlednosti především cena. Menší firma, drobný živnostník nebo student proto váhá, zda má za jednorázovou rešerši zaplatit čtyři nebo šest tisíc korun. Na druhou stranu poskytují některé knihovny určité monitorovací nástroje zdarma. Ty jsou však filtrované a většinou i rozsahově omezené."

Číst celý článek ... ››
3.6.2010, ToSiPiš.cz: HOMEMonitoring médiíRedakční poznámky

Chyby v článcích a v tiskových zprávách má najít redaktor, nikoli čtenáři. Jak tedy postupovat, abyste se většiny chyb vyvarovali? Přečtetě si krátkou zprávu s jedním varovným příkladem.

Když se autoři novinových textů a tiskových zpráv na chvíli přestanou kontrolovat, snadno se změní kontext i souvislosti. Vzniknou zbytečná nedorozumění, zmatek, někdy i vysloveně zlé nálady. Nedávno se o tom přesvědčili redaktoři i čtenáři hned několika českých periodik.

Číst celý článek ... ››
14.5.2010, ToSiPiš.cz: HOMEJazykové korekturyRedakční poznámky

fotografie chilské pesos
Foto: Banco Central de Chile

Pro všechny, kteří zpochybňují důležitost jazykové korektury, uvádíme na našem webu varovný příklad o novinářské změně diktátora Stalina (Ocelový) na Salina (Sádelnatý). Jistě to nebyl první ani poslední překlep, který se zapsal do historie.

Číst celý článek ... ››
6.4.2010, ToSiPiš.cz: HOMEJazykové korekturyRedakční poznámky

Jedinečný broadband! Jako bych se v tom filmečku viděl. Připomněl mi kdysi legendární video killcomp avi, které letělo před rokem 2000, v éře padajících Windows 95/98. This Side Up je oproti tomu animovaná nadsázka, takže i přes lehce bizardní konec jde o velmi vtipný krátký film. Hlavně je to ale připomínka, že se blíží další setkání Anomalia.

Číst celý článek ... ››
9.10.2009, ToSiPiš.cz: HOMEInformační službyRedakční poznámky

Malá ochutnávka k připravovanému programu Anomalia 2009. Nechte se strhnout dojemným a zároveň vtipným dvouminutovým snímkem Oktapodi, který získal letošního animovaného Oscara.

Číst celý článek ... ››
10.9.2009, ToSiPiš.cz: HOMEMediální servisRedakční poznámky

přepisování tiskových zpráv

Je skutečně efektivní, když si velká korporace nechává od profesionálů vytvářet tiskové zprávy, aby si je pak vrcholní představitelé managementu přepisovali? Přesně takhle nesmyslně jsem se ptal, když jsem včera dočetl rozhovor v nejnovějším vydání life stylového magazínu Proč ne?!, který vydávají Hospodářské noviny.

Číst celý článek ... ››
29.8.2009, ToSiPiš.cz: HOMERedigováníRedakční poznámky

Flashlube OchranaMotoru.cz

Od 1. června 2009 je agentura abcRedakce.cz výhradním mediálním zástupcem Flashlube – Europe | OchranaMotoru.cz pro Českou a Slovenskou republiku.

Číst celý článek ... ››
7.6.2009, ToSiPiš.cz: HOMEMedia SolutionsRedakční poznámky