rešerše webu›› Začátek článku

Protivínský Granát (Platan v Protivíně)

Pivo Granát z pivovaru Platan

Typ piva: Polotmavý ležák
Obsah alkoholu v pivu: 4,6 %
Pivovar: Pivovar Platan (Protivín v okrese Písek)
Stupňovitost piva: 11°

Velice příjemně vyladěné pivo s vůní kávy, chutí karamele a barvou granátu (odtud také název). Nebýt toho, že nepříliš konzistentní pěna opadla tak nějak hodně rychle, říkali bychom mu pro dnešní večer protivínský Guiness. Příjemně plné pivo, hořkost vyladěná. Celkově svěží a dobře pitelné pivo. Jedná se samozřejmě o pivo zcela nezávislé na několika dalších konkurenčních pivech, která se v tuzemských pivovarech vaří pod názvem Granát. – Vždyť dokonce i Lobkowicz vaří vedle tohoto polotmavého Granátu z Protivína ještě úplně jiný Granát (tmavý ležák) v pivovaru Černá Hora!


Jihlavský Grand

Pivo Grand z pivovaru Jihlava

Typ piva: Světlý speciál
Obsah alkoholu v pivu: 8,0 %
Pivovar: Pivovar Jihlava
Stupňovitost piva: 18°

Velice hutné pivo s výrazně likérovým charakterem. Chuťově jde o velice silné sladové pivo s výraznou nasládlou vůní. Na jazyku má vysloveně sametový charakter. Dobře se toto pivo pije. Jen ta etiketa je samozřejmě šílená. Protože omámení (z nápoje, nikoli z etikety) přichází záhy po prvním doušku, více poznámek pro dnešek už asi nenapíšeme…

Comenius (Uherský Brod)

Pivo Comenius z pivovaru Janáček

Typ piva: Světlý speciál
Obsah alkoholu v pivu: 6,0 %
Pivovar: Pivovar Janáček (Uherský Brod)
Stupňovitost piva: 14°

Po Démonovi druhý nejšílenější název. Co jen komu ten Jan Amos udělal, že musel skončit na pivní etiketě? Pivní patrioti teď samozřejmě vykřiknou, že „tento speciál byl pojmenován po otci Jana Ámose Komenského Martinovi, který byl do roku 1604 členem cechu pivovarníků v Uherském Brodě,“ nikoli po Janu Amosovi. Tyhle marketingové kličky si ale nechte. Otec učitele národů se totiž jen stěží někde běžně podepisoval jako Comenius. Název piva nám tedy nesedí, což se naštěstí netýká pivního nápoje samotného. Jedná se o plné sladové pivo s příjemnou hořkostí. Nápoj má zlatohnědou barvu a voní po karamelu a medu. Skvělé pití!

Rychtář speciál

Pivo Rychtář z pivovaru Rychtář

Typ piva: Světlý speciál
Obsah alkoholu v pivu: 6,5 %
Pivovar: Pivovar Rychtář (Hlinsko v Čechách)
Stupňovitost piva: 15°

Pouze zdánlivě doplňkové pivo. Příjemně plné pivo se střední mírou hořkosti, silněji nasycené oxidem uhličitým. Pivo má tedy silnější říz. Je dobře pitelné a opět se jedná o jedno z těch silnějších.

›› Začátek článku