rešerše webu›› Začátek článku

Millenium Granát

Vlajkovou lodí těchto retroaktivit se stal Staropramen Millenium, polotmavý ležák, který se ve smíchovském pivovaru začal vařit na přelomu milénia. Od toho také jeho název. Jedná se o pivo, které se zde úspěšně vařilo už v meziválečném období (původní receptura je z roku 1884), kdy se také úspěšně vyváželo. Vzhledem k tomu, že dnešní doba přeje zejména marketovaní mainstreamu, spočívala úprava receptury především ve změně stupňovitosti piva. Nové Millenium tak má oproti původní receptuře, kdy šlo o 15 stupňové pivo, stupňovitost sníženu na nynějších 11,5 stupňů, což odpovídá zájmům dnešního širokého okruhu spotřebitelů.

Staropramen Millenium

Millenium / Granát je ležák zlaté až granátové barvy. Název tohoto polotmavého piva je proto logicky odvozen od barvy zmíněného minerálu, což už před sto lety převzaly i jiné pivovary pro svá vlastní piva. Millenium / Granát má karamelovou a mírně chmelovou vůni s kávovým nádechem. Pěna je okrová, nepříliš stabilní. Pro labužníky to bude spíše průměrné pivo. Pokud se však k pivním chutím zrovna nehodláte propít, je současný Granát příjemné zpestření.

Pivovar Staropramen si zaslouží pochvalu za oprášení původní receptury. Že se pivovar v polovině roku 2002 vrátil i k původnímu názvu Granát je více lež logické, protože nabízet Millenium ještě v roce 2012 z marketingového hlediska zas tak moc trendy není. V hospodách pivo Granát čepují do stylových sklenic a můžeme jen doufat, že se nikomu z prodejců nebudou zdát moc retro.

Co nicméně neujde ani laickému návštěvníkovi náleven je skutečnost, jak to šlo i u tohoto piva Staropramenu s kvalitou v posledních letech dolů. Podle odborníků jsou na vině některé technologické změny, které tlačí na výkon, ale podstatným způsobem ovlivňují kvalitu nápoje.[1] Lze navíc předpokládat, že za účelem jisté podbízivosti dochází při výrobě piva Granát i k dalším průběžným úpravám chuti.

Poznámka: Vedle smíchovského Staropramenu vaří pivo Granát hned několik dalších pivovarů v Česku. Viz například článek Pivovary Lobkowicz - Cesta pivních znalců (recenze pivních speciálů).

Staropramen Velvet a Staropramen Kelt

Přibližně ve stejné době jako Millenium se objevila také piva Velvet a Kelt. Velvet byl na trh uveden koncem roku 1997 a je stále v prodeji. V redakci jsme se shodli, že jsme jeho existenci zaregistrovali až někdy v letech 1998–1999. Jedná se o spodně kvašené pivo s obsahem alkoholu 5,3 %, s výrazným vizuálním a chuťovým charakterem, jehož vznik byl inspirován tradiční anglickou recepturou.

Při propagaci piva Velvet byl výrazně akcentován „lavinový efekt“, k němuž docházelo při čepování. Laicky řečeno jste v jednu chvíli měli plnou sklenici hutné krémové pěny, která se velice rychle přetransformovala v pivo medové barvy. Z obchodního hlediska jde Velvet zřejmě stále dobře na odbyt, protože se doposud prodává, byť už pouze u výčepů nebo v sudech.

Staropramen Kelt - český Guiness

Jinak je tomu s pivem stout značky Kelt, které Staropramen začal vařit někdy okolo roku 1999. Byl to takový český Guinness, byť vyráběný jinou technologií. Jako specialitka však neměl kam prodejně růst, takže jeho výrobu pivovar Staropramen začátkem roku 2009 ukončil.

Na tom, že pivovar přestane vařit pivo, které se prodává jen v omezeném množství, samozřejmě není nic špatného. Že ale v posledních letech ustupuje od vaření normálních tradičních českých piv, to je docela škoda. Vždyť i falešně nefiltrovaný Staropramen okořeněný koriandrem je vlastně jen vývojovou etapou mezi smíchovským ležákem a módními cool mixy. Rozpačitá bavorsko-belgická inspirace se tím ovšem nadobro přetransformovala do nefalšovaného chemického experimentu.


›› Začátek článku[1] Například technologie HGB (High Gravity Brewing) umožňuje naředit vodou pivo o vyšší stupňovitosti. Uvaří se mladina o vyšší stupňovitosti a na konci procesu se přidá voda. Uvedené „zjednodušení“ samozřejmě výrazně mění chuť piva. Podobné urychlení přinesly do mnoha pivovarů tzv. cylindrokonické tanky (CKT tanky), které nahradily klasické divoké kvašení ve spilkách. Více viz třeba na webu Alkoholium.cz.

Zpět k odkazu poznámky v textu výše