rešerše webuHerbert Lom jako Napoleon ve filmu Válka a mír (1956)

Před šedesáti lety přestalo platit tvrzení, že rozsáhlou epopej Lva Tolstého nelze v dostatečné kvalitě přenést na filmové plátno. V létě roku 1956 měl premiéru americko-italský velkofilm Vojna a mír. Přímo v centru dění se tehdy ocitl i česko-britský herec Herbert Lom.

Číst celý článek ... ››
21.8.2016, ToSiPiš.cz: HOMEHerbert LomAkce a události

První světová válka

Před 100 lety nastal jeden z mezníků války: Dne 19. června 1916 po několikadenním mohutném ostřelování padlo do rukou ruské armády město Černovice, historická metropole rakousko-uherské Bukoviny (dnes je rozdělena mezi Ukrajinu a Rumunsko). Pěší oddíly rakousko-uherské armády kvapně prchaly z města, takže se Lešický rozhodl nečekat na další rozkazy a bez dalších vyčkávání protivníky pronásledovat…

Číst celý článek ... ››
19.6.2016, ToSiPiš.cz: HOMEPrvní světová válkaAkce a události

Max von der Grün

Tak vida, dokonce až v Bavorsku si všimli, že jsme v nakladatelství NZB nedávno vydali slavný román Maxe von der Grüna. V těchto dnech uplynulo 90 let od spisovatelova narození. Redaktor deníku Nordbayerischer Kurier udělal v návaznosti na to krátké interview s vydavatelem českého překladu knihy Dva dopisy Pospischielovi.

Číst celý článek ... ››
26.5.2016, ToSiPiš.cz: HOMEMediální servisAkce a události

Max von der Grün

Část dětství prožil v západních Čechách. Pobyt v pohraničí prvorepublikového Československa zásadním způsobem ovlivnil celý jeho další život.

Číst celý článek ... ››
25.5.2016, ToSiPiš.cz: HOMESudety 1938Akce a události

Rok průmyslu a technického vzdělávání

Dne 31. 3. 2015 byl spuštěn web ambiciózního popularizačního projektu Rok průmyslu a technického vzdělávání. Podílíme se na redakční správě portálu a jednání s partnery projektu.

Číst celý článek ... ››
31.3.2015, ToSiPiš.cz: HOMERedakční službyAkce a události

koncentrák v Mauthausenu

V souvislosti s výročím 70 let, které uplynuly od osvobození koncentračního tábora Osvětim a od konce druhé světové války, se v médiích opět o něco častěji objevuje slovo holocaust, případně holokaust. Někdy tento pojem bývá definován jako zápalná oběť. Taková definice je však s ohledem na podstatu koncentračních táborů chybná. Přečtěte si souvislosti v článku Jaký je význam slova holocaust / holokaust.

Číst celý článek ... ››
14.1.2015, ToSiPiš.cz: HOMEAnalýzyAkce a události

Láďa Hruška
Dvojstrana z knihy Vaříme s Láďou Hruškou, Euromedia Group, 2014

Konec roku 2014 přinesl pro knižní trh jedno nečekané překvapení. Nebyl to ani tak úspěch knihy Vaříme s Láďou Hruškou, jako především celkový náklad prodaných výtisků této knihy. Těch se totiž údajně do konce roku 2014 prodalo téměř 400.000 kusů.

Číst celý článek ... ››
12.1.2015, ToSiPiš.cz: HOMEPodnikatelské poradenstvíAkce a události

Novoročenka - Péefko

Tak už se zase valí! Jsou jich plné redakční e-maily i poštovní schránka v přízemí. Některé jsou vtipné a neotřelé, jiné naopak vlezlé. Většinou ale prostá šeď a nuda bez elegantního nápadu. Co máme na mysli? No přece novoročenky! Papírové či elektronické, rozesílané pod vlivem diktátu společenské povinnosti. Marketingový nástroj stejně zoufalý a falešný, jako celoroční elektronický spam. Přečtěte si o historii Péefka, čili novoročenky, v článcích na webu abcHistory.cz:

›› Novoroční oslavy – Původ, vývoj a význam
›› Novoroční oslavy v minulosti a jejich vztah k novoročenkám

Číst celý článek ... ››
10.12.2014, ToSiPiš.cz: HOMEAnalýzyAkce a události

Josef Benoni

Lanškrounský »hejtman z Kopníku« a jiné vzpomínky na 19. století, jak se po generace uchovávaly vyprávěním v rodině Benoni. Právě vychází vůbec první české vydání rodinných historek a vzpomínek na město Lanškroun i okolní vesnice a události často staré více než 100 let.

Číst celý článek ... ››
21.11.2014, ToSiPiš.cz: HOMERešerše, výzkumAkce a události

Hanzelka a Zikmund

Miroslav Zikmund je člověk z jiného světa. Snílek narozený v roce 1919, který si ještě stihl splnit velkou část svých cestovatelských snů. Dokument o jeho životě je nutně nejen vzpomínkou na společné cesty s Jiřím Hanzelkou, ale i kronikou překotného politického vývoje 20. století.

Číst celý článek ... ››
30.9.2014, ToSiPiš.cz: HOMEJaroslav FoglarAkce a události

Velká válka 1914

První světová válka změnila v letech 1914-1918 charakter moderního světa. Na počátku stál sarajevský atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda…

Číst celý článek ... ››
28.6.2014, ToSiPiš.cz: HOMERedigováníAkce a události

1. světová válka

První světová válka v barvitých osobních vzpomínkách. Strhující válečné vyprávění českého vojáka vychází přesně sto let od popisovaných událostí. Vůbec poprvé si v knižní podobě můžete přečíst hluboký lidský příběh jihočeského hospodáře, který byl proti své vůli nasazen na východní frontě v Bukovině (v hlubokých lesích dnešního Rumunska a na západě Ukrajiny).

Číst celý článek ... ››
8.6.2014, ToSiPiš.cz: HOMERešerše, výzkumAkce a události

Film Noe
Výřez z oficiálního plakátu k filmu Noe (USA, 2014)

Film Noe, kde hlavního hrdinu ztvárňuje Russell Crowe, je přes velkolepý lákavý trailer jen plochým a především falešným příběhem. Rozporuplný snímek relativizuje hodnoty a diskredituje původní příběh…

Recenze filmu | Noe / Noah. Režie: Darren Aronofsky. Hlavní role: Russell Crowe. USA, 2014, 138 minut.

Číst celý článek ... ››
31.3.2014, ToSiPiš.cz: HOMEInformační službyAkce a události

Pořádnou „ladovskou zimu“ zažila Praha naposledy počátkem roku 2010. Letos naopak teplé „zimní období“ láme osmdesátileté rekordy. Přesto můžete starou dobrou zimu v centru Prahy zažít, byť jen na krátkou chvíli. Až do poloviny února můžete totiž navštívit nenápadnou výstavu v Muzeu Kampa s kouzelnými obrázky Josefa Lady.

Josef Lada
Josef Lada, obraz zimy z roku 1952

Recenze výstavy | Josef Lada / Co přináší zima. 5. 12. 2013–16. 2. 2014. Kurátorka výstavy Pavla Pečínková. Nadace Jana a Medy Mládkových. Muzeum Kampa, Praha 1.

Číst celý článek ... ››
9.1.2014, ToSiPiš.cz: HOMERozvoj osobnostiAkce a události

V pátek večer 21. června vystoupila před naplněným Staroměstským náměstím v Praze Česká filharmonie a s ní i populární americký hudebník Bobby McFerrin. Koncertem se zakončila 117. sezona České filharmonie. Vstup na koncert byl zdarma, takže návštěvnost byla samozřejmě masová. Zde je pár postřehů z postupně narůstajícího davu…

Číst celý článek ... ››
22.6.2013, ToSiPiš.cz: HOMEInformační službyAkce a události

Automatická nápověda na webu IKEA
Zobrazení interaktivní asistentky z webových stránek IKEA

Plánujete cestu do některého z obchodů IKEA a chcete se zeptat na otevírací hodiny, dostupnost zboží na skladě nebo služby IKEA obecně? Zeptejte se Anny! – Buďte ale velmi, ale opravdu velmi triviální.

Číst celý článek ... ››
14.12.2012, ToSiPiš.cz: HOMEInformační službyAkce a události
13.12.2012, ToSiPiš.cz: HOMEJaroslav FoglarAkce a události
12.12.2012, ToSiPiš.cz: HOMERozvoj osobnostiAkce a události

Jarmila Křížová, česká spisovatelka

Využijte jedinečnou příležitost a pořiďte si dva úspěšné knižní tituly autorky Jarmily Křížové za cenu jednoho. Dvojice knih Do bytu psa nechci! a Naše patálie a lapálie ve výhodném balíčku za pouhých 249 Kč !

Číst celý článek ... ››
3.12.2012, ToSiPiš.cz: HOMEMediální servisAkce a události

Jan Skácel

Snad někdo z přízně Skácelovi (1922–1989),
ve ztichlém pražském Podskalí,
namáznul na zeď sousto veršů,
ilegálně a potají.

Číst celý článek ... ››
7.11.2012, ToSiPiš.cz: HOMECopywritingAkce a události

Komorní autorský koncert hudebního skladatele a kytaristy Lukáše Sommera, nejmladšího komponisty prestižního festivalu Pražské jaro 2012. Lukáš Sommer hraje na unikátní mistrovský nástroj z limitované double top edice, která je dílem českého kytaráře Richarda Hruše.

Číst celý článek ... ››
18.10.2012, ToSiPiš.cz: HOMEMediální servisAkce a události

Autorský koncert hudebního skladatele a kytaristy Lukáše Sommera nese název stejnojmenného debutového alba, kterým tento mladý umělec shrnuje svou dosavadní kytarovou tvorbu.

kytary od Richarda Hruše

Zazní skladby inspirované poezií, přírodou, výtvarným uměním, literaturou, ale také hudebními formami z dob baroka a klasicismu. Lukáš Sommer hraje na unikátní mistrovský nástroj z limitované double top edice, která je dílem českého kytaráře Richarda Hruše.

Číst celý článek ... ››
25.9.2012, ToSiPiš.cz: HOMEMediální servisAkce a události

Ústředním tématem 36. kolegia Akademie Jaroslava Foglara byla otázka: Nakolik jsou prvky Foglarova díla a skautské metodiky nosným pilířem činnosti současného 2. oddílu Hoši od Bobří řeky? Hlavním hostem večera byl Aleš Vitinger, donedávna vůdce Dvojky, aktuálně zástupce oddílového vedoucího. Přítomno bylo i několik členů či vedoucích Dvojky z předešlých období: Josef Bláha (Řešetlák), Jan Klepáč (Jenda. K), Větřík…

Číst celý článek ... ››
11.4.2012, ToSiPiš.cz: HOMEJaroslav FoglarAkce a události

fakta o Stínadlech

Před několika dny vyšlo druhé a navíc rozšířené vydání úspěšné knihy Mýtus zvaný Stínadla. Už první vydání této publikace vzbudilo na přelomu let 2010 a 2011 značný zájem, neřkuli rozruch, a to jak v různých foglarovských skupinách, tak i mezi širší čtenářskou veřejností. Zajímá vás pozadí?

Číst celý článek ... ››
20.11.2011, ToSiPiš.cz: HOMEStínadlaAkce a události

Pokuste si zkombinovat Mirka Dušína s Otakarem Batličkou, přihoďte něco z dobrodružství Indiana Jonese a nezapomeňte esenci atmosféry třicátých/čtyřicátých let 20. století. No, pokud vám z toho vznikne mladý, zvídaný kluk, zasazený do éry, kdy se ještě dalo užívat dobrodružství, určitě si zajděte na nový film režiséra Stevena Spielberga: Tintinova dobrodružství. Ačkoli je to režisérův vůbec první animovaný film, ukazuje se v něm Spielberg opět jako skvělý vypravěč.

Tintinova dobrodružství
Zdroj: Falcon, distributor filmu v ČR

Recenze filmu | Tintinova dobrodružství. Režie: Steven Spielberg, hudba: John Williams. USA / Nový Zéland, 2011, 107 minut

Číst celý článek ... ››
2.11.2011, ToSiPiš.cz: HOMEMediální servisAkce a události

diskuze nad elektronickými knihami

Tak se ptali organizátoři odborného setkání, které proběhlo v rámci 18. ročníku veletrhu Reklama-Polygraf. Otázek, kolem kterých se točila diskuze, bylo samozřejmě více: Role nakladatele v 21. století. Co je pro nakladatele větší problém? Zvýšení DPH, nebo konkurence jiných (elektronických) médií?

Číst celý článek ... ››
24.3.2011, ToSiPiš.cz: HOMERedigováníAkce a události

mechanický humanoidní robot ala RUR
Robot z anglické verze Čapkovy hry R. U. R., vystavovaný na londýnské výstavě v roce 1928.

Článek spisovatele Karla Čapka o původu slova robot přinesly původně Lidové noviny z 24. 12. 1933. Dnes jej otiskujeme jako připomínku 90 výročí prvního uvedení Čapkovy hry R. U. R., k níž došlo v lednu roku 1921. Jak to tedy tehdy bylo?

Číst celý článek ... ››
16.1.2011, ToSiPiš.cz: HOMEKarel ČapekAkce a události

Karel Čapek a náboženství – Trutnovinky

V souvislosti s přednáškou Dr. Karla Řeháka z Malých Svatoňovic, kterou počátkem prosince 2010 pořádalo Muzeum Podkrkonoší v Trutnově, Trutnovský literární klub a Městská knihovna Trutnov, byla v prosincových regionálých Trutnovinkách čile prezentována kniha Vojáku Vladimíre...Karel Čapek, Jindřich Groag a odpírači vojenské služby, kterou nedávno vydalo nakladatelství NZB.

Číst celý článek ... ››
20.12.2010, ToSiPiš.cz: HOMEKarel ČapekAkce a události

hlavolam ježek v kleci na zdi domu

Dne 21. října 2010 uplynulo .......té výročí tragického úmrtí Jana Tleskače. Ve stejný den začala letos rozsáhlá Stínadelská soutěž, které se můžete zúčastnit i vy. Bez ohledu na věk, znalosti, pohlaví. Šanci má každý...

Číst celý článek ... ››
21.10.2010, ToSiPiš.cz: HOMEStínadlaAkce a události

Tak je tu nový kalendářní rok a my se v redakci dohadujeme, co můžeme během následujících dvanácti měsíců očekávat. Skoro před rokem začala za oceánem poměrně nenápadně finální fáze současného rozpadu bankovního systému, který se postupně hroutí jak domeček z karet. Dlouho nezapomenu, jak to v tuzemsku odmítali brát mnozí na vědomí ještě v září 2008, kdy padl americký investiční gigant Lehman Brothers. Tehdejší památná slova jednoho z našich ekonomických partnerů, který na naše obavy reagoval stoickým klidem a slovy, že „se nic neděje; to je od nás moc daleko,“ mi budou ještě dlouho znít v uších.

Kalendář Windows XP

Uvidíme, co přinesou následující měsíce. Stát se může cokoli. Jisté je, že každá krize jednou skončí. Takže bdělost a pohodu vám všem.

Číst celý článek ... ››
6.1.2009, ToSiPiš.cz: HOMEInformační službyAkce a události

Workshopy 3D animace proběhly minulý měsíc více než úspěšně. Co se chystá příští rok? Uvidíme! Sledujte náš blog... Pro letošní rok je tu ještě jedna malá zdravice od Kyle Baldy.

Číst celý článek ... ››
1.12.2008, ToSiPiš.cz: HOMEMedia SolutionsAkce a události

V rámci kampaně připravovaných 3D animation workshops vznikla mimo jiné tato pozvánka. Producenti, distributoři (televizní společnosti, mobilní operátoři apod.), výrobci obsahu (studia), režiséři, scénáristé i animátoři jsou pochopitelně srdečně zváni...

Číst celý článek ... ››
1.10.2008, ToSiPiš.cz: HOMERedakční službyAkce a události