rešerše webu12.1.2011, ToSiPiš.cz: HOMEJaroslav FoglarVýzkum, analýzy

Tajemná Stínadla a Jaroslav Foglar ve skutečnosti

Na přelomu let 1940–1941 představil spisovatel Jaroslav Foglar českým čtenářům vůbec poprvé románová Stínadla, starou a tajemnou městskou čtvrť, plnou úzkých křivolakých uliček a potemnělých zákoutí. Chlapci, kteří ve čtvrti žijí, si říkají Vontové a udržují mezi sebou různé tajné rituály. Rychlé šípy, legendární klub pěti pražských chlapců, se do Stínadel opakovaně vydávaly, aby v nich pátraly po místních tajemstvích.

Mýtus zvaný Stínadla

Přesně sedmdesát let od vydání Foglarova prvního stínadelského románu nyní na knižní pulty přichází unikátní publikace, která živým, a přesto faktografickým způsobem odhaluje odpovědi na základní otázky, na něž se marně snažilo najít odpověď několik generací chlapců a děvčat: Kde jsou Stínadla? Existoval opravdu chlapecký klub Rychlé šípy? Kdo byl Jan Tleskač? A je opravdu možné sestrojit létající kolo?

Nová kniha Mýtus zvaný Stínadla přehledným způsobem odpovídá na tyto a další otázky. V publikaci, která má podtitul Vontové a hlavolam - Realita versus fikce, získáte řadu neznámých informací a mnoho nečekaných souvislostí.

Vontové možná byli kluci z Františku

Odhalíte paralely mezi románovými Stínadly, pražskou čtvrtí Na Františku a pražským židovským ghettem v období asanace. Vůbec poprvé máte možnost číst o příčinách mnohaleté nevraživosti mezi kluky z Františku a z Petrské čtvrti, která byla inspirací pro románové Vonty. Dozvíte se, do jaké míry inspirovaly Foglara židovské tradice a odkud patrně čerpal inspiraci pro vynález létajícího kola a pro pád Jana Tleskače ze zvonice stínadelského kostela.

Dozvíte se, kolik bylo let hochům z klubu Rychlé šípy a kde si Jaroslav Foglar představoval jejich bydliště. Seznámíte se také s téměř neznámými okamžiky ze života tohoto spisovatele. Vůbec poprvé je v knize přehledně zpracována historie rozsáhlé postvontské organizace, kterou skupina pražských chlapců založila v polovině 80. let 20. století.

Součástí knihy je přes 90 černobílých a barevných fotografií či obrazových reprodukcí. Vážné badatele potěší bohatý poznámkový aparát na konci knihy a bibliografický přehled. Nová kniha bezpochyby zaujme všechny příznivce tvorby Jaroslava Foglara. Unikátní informace, které kniha obsahuje, však budou zajímat i badatele specializované na národopis a dějiny každodennosti.

Knihu Mýtus zvaný Stínadla vydalo nakladatelství NZB, na jehož webu najdete i ukázku knihy.

›› Zpět