rešerše webu14.11.2010, ToSiPiš.cz: HOMEVýzkum veřejného míněníVýzkum, analýzy

průzkum veřejného mínění - graf

Pro stabilního pražského klienta jsme v uplynulých dnech zpracovali průzkum veřejného mínění, zaměřený na občany z pražské čtvrti Vinohrady. Cílem průzkumu bylo dílčí formou dodatečně ověřit některé závěry, které obsahuje již připravený podnikatelský plán.

Kvalitní výstup závisí především na správně formulovaných otázkách a na dobré skladbě respondentů. Díky dosavadním výsledkům se můžeme pochlubit tím, že se k nám naši klienti stále vracejí s dalšími poptávkami. To platí i o právě ukončeném průzkumu veřejného mínění, realizovaného na klíč na pražských Vinohradech.

Co je to průzkum veřejného mínění

Je to druh sociologického výzkumu. Cílem je zjistit rozložení určitých názorů v populaci či konkrétní části společnosti. Informační agentura abcRedakce.cz má s průzkumy veřejného mínění bohaté zkušenosti. Průzkumy tohoto typu provádí vyškolený pracovník (tzv. tazatel), který vybraným lidem (tzv.respondent) předkládá otázky a nabízí možnosti odpovědi.

Většinou užíváme základní škálu odpovědí:

  • ano
  • spíše ano
  • nevím
  • ne
  • spíše ne

Spolehlivost průzkumu pochopitelně závisí na řadě faktorů. V agentuře abcRedakce.cz provádíme jak tzv. bleskové průzkumy, tak i detailní analytická šetření, při nichž jsou respondenti segmentováni podle různých kritérií. Průzkumy provádíme s využitím moderních komunikačních prostředků (telefon, internet), ale rovněž terénním sběrem dat (zastavování lidí na ulici apod.). Vše závisí na účelu průzkumu a požadavcích klienta.

›› Zpět