rešerše webu27.9.2010, ToSiPiš.cz: HOMEAfghánistánPříroda, cestování

cestopis o Afghánistánu

Pozor, nová kniha o Afghánistánu. Proč stojí za to si ji koupit a jedním dechem přečíst? Koncem září 1996 se bojovníci hnutí Tálibán zmocnili afghánského města Kábul a ke zděšení světové veřejnosti veřejně popravili bývalého afghánského prezidenta Muhammada Nadžíbulláha. Nová kniha popisuje situaci v Afghánistánu na počátku 90. let. Sovětská armáda odešla, stáhli se i Američané. Do země se vplížila občanská válka. Napětí houstlo, přišla nová vlna radikalismu...

Jak se Afghánistán vyvíjel v první polovině devadesátých let? Co se dělo v mezičase, mezi sovětskou válkou v Afghánistánu a vznikem islámského emirátu ovládaného bojovníky Tálibánu? Málo známé informace nyní českým čtenářům nabízí nedávno vydaná kniha Země bílých holubic – Afghánistán na vlastní kůži. Jejím autorem je český cestovatel Milan Chládek, který se do Afghánistánu vydal na vlastní pěst počátkem devadesátých let. Kniha je sugestivní, čtivou a zároveň velmi poučnou výpovědí.

Kniha je současně deníkem, cestopisem, reportáží i historickou výpovědí své doby. Se zájmem si ji rádi přečtou všichni milovníci dobrodružných exotických cestopisů i politologové a historikové, kteří se zamýšlejí nad vývojem a souvislostmi situace v současném Afghánistánu.

Jak na počátku 90 let vypadal Afghánistán? Slabá levicová vláda, kterou vedl Muhammad Nadžíbulláh, sváděla boje s různými frakcemi nacionálně nebo nábožensky motivovaných mudžáhedínů. Z afghánského pohoří Hindúkuš ke Kábulu úspěšně postupoval mudžáhedínský velitel Gulbuddín Hekmatjár se svými bojovníky. Civilní obyvatelstvo bylo konfrontováno s narůstající civilní válkou, která posléze zrodila Tálibán.

Málokterá kniha psaná doslova na koleně uprostřed zbídačené země je i po téměř dvaceti letech tak aktuální. Jedinečné deníkové záznamy o každodenním životě v Afghánistánu jsou nyní poprvé vydány a zpřístupněny veřejnosti. Další zajímavé informace najdete na stránkách www.Persie.cz.

Kniha Země bílých holubic – Afghánistán na vlastní kůži má 106 stran, obrazové i mapové přílohy. Knihu žádejte u svého knihkupce nebo na stránkách nakladatelství www.NZB.cz.

›› Zpět