rešerše webu6.4.2010, ToSiPiš.cz: HOMEJazykové korekturyRedakční poznámky

fotografie chilské pesos
Foto: Banco Central de Chile

Pro všechny, kteří zpochybňují důležitost jazykové korektury, uvádíme na našem webu varovný příklad o novinářské změně diktátora Stalina (Ocelový) na Salina (Sádelnatý). Jistě to nebyl první ani poslední překlep, který se zapsal do historie.

Nedávno byl zcela nečekaně objeven překlep na chilských mincích, kde byl chybně vyražen název státu. Jen si to představte: Platíte běžnou mincí a najednou zjistíte, že místo Česká republika je na ní vyraženo Čeeská republika. Je to raritka, nebo padělek? V případě chilských pesos ve státní mincovně zkrátka odvedli nekvalitní práci. Místo správného CHILE je na některých mincích v hodnotě 50 pesos (v přepočtu asi 2 Kč) vyraženo CHIIE.

A přesně jak se říká, že pod svícnem je největší tma. Ačkoli si chyby mohli všimnout statisíce Chilanů, kteří tyto mince používají při každodenním platebním styku, přišlo se na překlep více než rok poté, kdy byly mince s chybným nápisem dány do oběhu.

Drobné texty svádějí k rychlé kontrole

Na kontrole takto důležitých textů se za normálních okolností musí podílet hned několik pečlivých a odpovědných osob. Několikeré korektuře podléhají grafické návrhy; někdo také musí kontrolovat práci rytců na hotových raznicích, z nichž se mince razí. Probíhá korektura pracovní verze tisku a nakonec i kontrola hotových mincí. Hned v několika pracovních fázích tak na výrobu mincí dohlížejí pracovníci tiskárny, mincovny, banky a mnohdy je přizvána i specializovaná agentura, jako je ta naše.

V chilské mincovně však přesto k chybě došlo. Podklady pro výrobu kontrolovali jen zběžně, pokud vůbec. Skutečnost, že se překlep chilské mincovny vyskytuje jen na několika tisících exemplářích pesos, patrně nijak neutěší ty, kteří za chybu vyraženou na státním oběživu nesou pracovní odpovědnost.

Se stahováním mincí z oběhu chilské úřady nepočítají. Místní lidé naopak doufají, že se z vadných mincí stanou sběratelské rarity, které zvýší jejich hodnotu. S něčím podobným pochopitelně nelze kalkulovat při výrobě firemních dokumentů, pozvánek, vizitek nebo časopisů. Tam je za každou gramatickou chybu objevenou zákazníkem nebo konkurencí o bod méně. Využijte proto naší služby pro korektury textů.

Poučení

Z případu vadných chilských mincí je zřejmých několik skutečností:

  1. Korektury textů nelze podceňovat. Čím kratší text, tím pečlivěji by měl být prověřen.
  2. Text bez překlepů a gramatických chyb pozitivně ovlivňuje chování uživatelů. Nevznikají zbytečné otázky typu: Není to padělek? Co je to za společnost, když v textu má takovou chybu? Jak se postarají o mě, když kašlou na vlastní prezentaci? – S profesionalitou souvisí určitá kvalita a úroveň sebeprezentace.

Kontaktujte nás s žádostí o korekturu textu.

Znáte nějaký podobný dobře doložitelný překlep, který má určitý historický přesah? Napište nám o něm. Nejzajímavější překlepy budeme publikovat a odměníme.
Korektura – Výběr souvisejících článků

Další články zaměřené na korekturu češtiny, kontrolu obsahu a související služby najdete v následujících odkazech:

›› Zpět