rešerše webu1.8.2016, ToSiPiš.cz: HOMESudety 1938Osobní růst

Jesse Owens, vzpomíná Max von der Grün

„Rok 1936 byl olympijských her. Letní hry probíhaly v Berlíně, zimní v Garmisch-Partenkirchenu,“ vzpomíná na své dětství dnes uznávaný spisovatel Max von der Grün, žijící tehdy se svou matkou v Pavlově Studenci u Tachova…

Pavlův Studenec
Meziválečný Pavlův Studenec u Tachova a jedno z jeho fotbalových mužstev

Max von der Grün vzpomíná na rok 1936 a dětství v Pavlově Studenci v souvislosti s olympiádou takto:

„Nás děti taková událost samozřejmě velice zajímala. Koneckonců, mě bylo deset let a sport se těšil důležitému zájmu i u nás ve škole [v Pavlově Studenci u Tachova]. Kdo byl dobrý ve sportu, byl svým způsobem považován za dobrého studenta.

Ačkoli se nás snažili každý den naočkovat tvrzením, že kdo není Němec, nestojí za nic, naším idolem se stal Afroameričan: Čtyřnásobný olympijský vítěz Jesse Owens ze Spojených států. Hráli jsme si na něj i na sportovním hřišti. Ten z nás, který skočil nejvíce, kdo běžel nejrychleji nebo který hodil nejdále, to byl v našich očích Jesse Owens.

Kdyby to slyšel učitel, tak by nám ty hry zakázal. Stejně nám ale zůstali dlužni odpověď, proč černoch, příslušník údajně »nižší« rasy, mohl dosahovat takových sportovních úspěchů.“

Spisovatel Max von der Grün a jeho vzpomínky na české pohraničí v pohnutých letech 1933 až 1938. – Přečtěte si jeho autobiografickou knihu Dva dopisy Pospíšilovi.

román z českého pohraničí

       » VÝHODNÝ NÁKUP – KOUPIT NYNÍ


Související články


Přední Pavlův Studenec
Koňský potah v horské obci Pavlův Studenec v meziválečném období


›› Zpět