rešerše webu







12.6.2016, ToSiPiš.cz: HOMEHerbert LomReklama, marketing

Herbert Lom ve filmu Gambit

V polovině šedesátých let podepsal Herbert Lom (nejvíce známý postavou šíleného inspektor Dreyfuse z filmů o Růžovém panterovi) kontrakt na nádhernou krimikomedii Gambit. Dostal v něm sympatickou a navíc kladnou roli jednoho z nejbohatších mužů na světě.

Kouzelný Herbert Lom jako multimilionář Shahbandar

Gambit nebyl Herbertův první dobrodružně laděný film (vzpomeňme zde alespoň jeho legendární roli ve zfilmované mayovce Poklad na Stříbrném jezeře) ani jeho první komedie. Právě Gambit se však nakonec stal jedním z nejmilejších filmů celé Herbertovy kariéry. Na natáčení tohoto snímku nesmírně často a s nostalgií vzpomínal. Atmosféra na place prý byla jedinečně pohodová.

Gambit 1966

Herbertův arabský multimilionář Ahmad Shahbandar je ve filmu představen jako jeden z největších boháčů světa. Přes obrovský majetek se však prý nikdy nedokázal vzpamatovat ze smrti své milované manželky. Už dvacet let proto žije uzavřeným samotářským životem. Mladý ambiciózní podvodník Harry Dean (Michael Caine) vymyslí originální plán, jak by mohl získat přístup do jeho luxusního bytu a uloupit odtud originál vzácné starožitné sošky. Využije k tomu euroasijskou tanečnici Nicole Chang (Shirley MacLaineová), která je až neuvěřitelně podobná milionářově zesnulé manželce.

Strategie vysokého riskování

Slovo gambit v šachové hře znamená strategii vysokého riskování, kterou hráč podstoupí, aby mohl postoupit ke strategickému cíli. V tomto filmu je oním riskantním krokem jednání Nicole s miliardářem. Lupič Harry doufá, že rozněžnělý Shahbandar přestane být v její přítomnosti obezřetný. Jak se ale ukáže, jeho sofistikovaný plán se hned od začátku komplikuje. Shahbandar je podezřívaný a Nicole je nepředvídatelná. Události se začnou zamotávat. Nakonec je soška skutečně zcizena, ačkoli Shahbandar o ni ani na minutu nepřijde. Ukáže se, že všechno je úplně jinak, než se zdá. Nečekané zvraty se objevují až do úplného konce filmu.

Snímek sklidil velký úspěch a tři nominace na Oscara. Shirley MacLaineová je hvězdnou ozdobou filmu. Váha příběhu ovšem spočívá na postavách Herberta Loma a Michaela Cainea. Je to hra mezi skutečným a zkušeným boháčem, a ctižádostivým mladíkem, který se boháčem touží stát.

Herecká biografie Herberta Loma

       » VÝHODNÝ NÁKUP – KOUPIT NYNÍ

Herbert během natáčení zažil s Michaelem Cainem a Shirley MacLaineovou množství legrace. Zvlášť rád vzpomínal na herecké partnerství se Shirley. Bez ohledu na uštěpačné poznámky některých jiných kolegů ji Herbert Lom považoval za vůbec nejšarmantnější osobu, s jakou se ve filmovém průmyslu setkal:

 

„Říkala mi ‚pane Lome‘. Z toho neosobního oslovení jsem usuzoval, že jí nejsem příliš sympatický. Pak jsem ale jednou seděl s Michaelem Cainem a nadával poněkud sprostě na jednoho z našich kolegů. Až po chvíli jsem si všiml, že Shirley stojí za námi. Myslel jsem si, že tím jsem pro ni skončil zcela. Ona mě ale druhý den oslovila slovy: ‚Dobré ráno, miláčku‘.“

 

Gambit z roku 1966 dodnes úspěšný na DVD

Gambit z roku 1966 patří mezi nadčasové komedie a dodnes je i v češtině dostupný například na DVD. V roce 2012 se dočkal i nového remake se zajímavým obsazením (Colin Firth, Cameron Diaz, Alan Rickman). Původní kouzlo zlatých šedesátých se však dá nahradit jen obtížně, stejně jako kouzlo Herberta Loma, mladého Michaela Cainea a kouzelné Shirley MacLaineové.

Text článku byl zčásti převzat z životopisné knihy Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě. Skutečný život inspektora Dreyfuse. NZB, Praha 2015. ISBN: 978-80-905864-2-0


Související články






›› Zpět