rešerše webu9.1.2016, ToSiPiš.cz: HOMERozvoj osobnostiOsobní růst

Herecká biografie Herberta Loma

Do knižní distribuce v těchto dnech přichází obsáhlá biografie česko-britského herce Herberta Loma, světově proslulého rolí inspektora Dreyfuse ve filmech o Růžovém panterovi.

Herbert Lom byl z hlediska světové kinematografie zřejmě nejúspěšnějším hercem českého původu. Mohli jste ho vidět ve filmech o Růžovém panterovi v jeho nejslavnější roli inspektora Dreyfuse. Možná ho znáte i jako hlavního záporáka z filmové mayovky Poklad na Stříbrném jezeře.

Vedle toho byl Herbert Lom obsazen do významných rolí ve filmech Spartakus, Vojna a mír, Gambit, The Ladykillers a jiných. Vystupoval po boku Shirley MacLaineové, Kirka Douglase, Petera Sellerse, Michaela Cainea, Anthonyho Hopkinse, Davida Nivena, Humphreyho Bogarta a mnoha dalších hvězd filmového plátna.

Herbert Lom – Život mezi Západem a Východem

Cílem autorů vydávané knihy však nebylo jen vytvořit soupis jednotlivých filmů. Vzrušující je především životní příběh Herberta Loma. Velký prostor je proto věnován i jeho osobnímu životu. Dozvíte se zajímavosti o jeho dětství, které prožil v Praze. Zřejmě vás překvapí jeho rozsáhlá protifašisticky orientovaná umělecká činnost během druhé světové války.

Herecká biografie Herberta Loma

       » VÝHODNÝ NÁKUP – KOUPIT NYNÍ

Poutavě jsou v knize popsány souvislosti, kvůli kterým nesměl Herbert Lom deset let vstoupit na území USA. Samostatná kapitola je věnována pokusům československé špionáže získat herce ke spolupráci s komunistickou rozvědkou.

Základem knihy ovšem zůstává vzrušující vyprávění o cestě Herberta Loma k úspěchům v britské a americké kinematografii.

Čtivý text je doplněn velkým množstvím fotografií. Kniha určitě potěší mnohé filmové fanoušky. Množstvím nečekaných souvislostí však zaujme i celou řadu ostatních čtenářů.


Kdo byl Herbert Lom?

Nechme hovořit nezávislé pozorovatele:

„Herbert Lom je bezpochyby jedním z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších herců současnosti.“

– Dick Tatham, redaktor
My Weekly, 1967

„Herbert Lom je britská filmová hvězda první velikosti.“

– Karel Kyncl, britský zpravodaj
Českého rozhlasu, 1992

„Svými zdařilými výkony v desítkách britských, amerických, německých a francouzských filmů dobyl si postavení světové filmové hvězdy první velikosti.“

– Bořivoj Srba, český teatrolog,
divadelní historik a kritik, 2003

A jak bychom mohli charakterizovat Herbertův knižní životopis? Ať se k tomu vyjádří on sám:

„Kdybych psal knihu o sobě, představil bych se jako český emigrant a anglický občan, který byl nežádoucí osobou na obou stranách, jak v Americe, tak v socialistickém táboře. Je to typický středoevropský příběh.“

– Herbert Lom, 2004Související články


›› Zpět