rešerše webu18.10.2015, ToSiPiš.cz: HOMEabcTuristiky.czPříroda, cestování

Vodácký den na Botiči

Kdo dnešní neděli v Praze 2, 4 či 10 procházel kolem říčky Botiče, byl asi notně překvapen. Jinak suché koryto s tenkým proužkem vody se dnes totiž zalilo vodou do výšky jednoho i dvou metrů. S koncem vodácké sezóny se v neděli dne 18. října 2015 konalo již tradiční sjíždění pražského potoka, respektive říčky Botiče, sjezd zvaný Rio Botičo. Jako již každoročně, pořádá jeho hromadné splutí Kotva Braník.

I letos teklo z Hostivařské přehrady tolik vody, že zcela zaplnila rouru na začátku vodí propusti, a pod jednotlivými jezy vytvořila mohutné válce. Nedělní Botič byl tedy opět dobrodružný a zábavný.


Zrádné jezy na hostivařském Botiči

Pravidelní účastníci už vědí, že zkouškou jejich schopností jsou hned úvodní meandry Botiče a jezy v Hostivaři. I letos se zde pár posádek cvaklo. Všichni ale bez potíží pokračovali dál. Záběhlický jez byl prakticky bez problémů. Každoroční pohromou ovšem byl vodní válec v parku Gröbovka, tedy jez Grébovka.

Od Grébovky k Foglarově Černé vodě

Od Grébovky dál je zdánlivě klidno, ovšem podceňovat vrchovatý Botič není radno. Na toku Botiče je spousta mostů, lávek, tunelů i tunýlků než se dostanete do Vltavy a kdo nedává pozor, vykoupe se.

V těch kratších se vám ukáže po chvíli světlo na konci tunelu, v těch delších už je třeba pořádné svítidlo. Dvojnásob to platí o nejdelším z tunelů na Botiči, tzv. Foglarově Černé vodě v pražském Jamrtálu.

Nuselský Botič ústí do Vltavy
Ústí Botiče u nuselského viaduktu na fotografi z povodní června roku 2013

Kdo tento dlouhý podzemní tunel, vytvořený na samém počátku 20. století mezi Ostrčilovým náměstím a vltavskou náplavkou překoná, nepraští se v temném tunelu o některý z natažených kabelů a trubek a nestane se obětí malého podzemního jízku, ten se v pořádku vynoří u Vltavy.

Související články


›› Zpět