rešerše webu29.6.2015, ToSiPiš.cz: HOMEAutodíly 4WD / 4×4Auto-Moto

Areál Motorland Bělá: terénní Toyota

Ve dnech 26. až 28. června 2015 proběhl v bývalém vojenském areálu u Bělé pod Bezdězem už sedmý ročník otevřeného offroad srazu Land Cruiser Party.

Přes obavy ze špatného počasí (které se ovšem nenaplnily) si událost nenechaly ujít posádky více než 130 registrovaných terénních vozidel. Další návštěvníky tvořili příznivci silných strojů mimo offroad komunitu. Přišli se podívat na volné jízdy divokým lesním terénem (v rámci bývalého vojenského areálu si je řidiči užívali) nebo na závodní tratě, kde byl řidičský um podroben hodnocení zkušených rozhodčích.

Skladba návštěvníků byla velice pestrá. Od lidí, pro které je off road životným stylem, přes specializované automechaniky, dovozce a opraváře, až po rodiny s dětmi, pro které byl připraven samostatný program.

Vedle off road terénních automobilů bylo při jízdách k vidění i několik čtyřkolek i terénní bugginy. Motoristická mládež po místních svazích proháněla okolo tří desítek dálkově ovládaných off road automobilových modelů.

O areálu Motorland Bělá

Motorland Bělá se nachází v obci Vrchbělá na okraji Bělé pod Bezdězem, 19 km od Mladé Boleslavi. Areál se rozkládá v prostoru bývalého vojenského újezdu Ralsko. Celkem jsou v areálu k dispozici téměř čtyři kilometry asfaltových silnic a přes další čtyři kilometry offroad cest s převážně písčitým podkladem.

Náhradní díly pro auta 4WD / 4 × 4
I letos byl jedním z důležitých partnerů Land Cruiser Party dovozce autodílů Terrain Tamer

Místní offroadové cesty jsou vhodné pro čtyřkolky, bugginy nebo pro předváděcí jízdy terénních automobilů a SUV vozů. Areál je rozdělen do několika zón, které nabízejí vyžití ve všech možných aktivitách, ať už k uspořádání firemních či veřejných akcí, koncertů apod. Areál disponuje zázemím s prostorem pro kempování, cattering apod.


Související články s tématikou off road


O obci Vrchbělá a místním vojenském újezdu

Původně německá osada Neudorf, vzniklá na konci třicetileté války, na místech nedávno předtím zaniklé osady Dlouhá Doubrava (už v roce 1418 se ale prvně objevuje označení Vrchbělá). Obyvatelstvo osady tvořili v Čechách usazení Němci. Teprve na přelomu 19. a 20. století (resp. po první světové válce) se do Vrchbělé přistěhovalo několik českých obyvatel. Převažující německý charakter si však obec udržela až do roku 1945, přičemž během válečných let byla obec součástí Říšské župy Sudety (naproti tomu sousední Bělá pod Bezdězem už byla součástí Protektorátu). Po skončení války bylo zdejší německé obyvatelstvo odsunuto (resp. převážná většina).

V roce 1949 vznikl v oblasti vojenský újezd, později známý jako Vojenský prostor Ralsko. Roku 1952 k němu byla přičleněna i obec Vrchbělá, což prakticky znamenalo její zánik. Původní zemědělská políčka vystřídal tankodrom, v areálu bývalé obce vyrostlo po okupaci v roce 1968 rozsáhlé ubytovací centrum pro sovětské vojáky a jejich rodiny. Jejich odchod počátkem devadesátých let 20. století znamenal zánik bývalého vojenského prostoru (1991).

Areál Motorland Bělá

V následujících letech probíhal v areálu pyrotechnický průzkum a diskuze nad možnou rekultivací celé oblasti. Koncem devadesátých let byl v části bývalého újezdu založen areál pro motokrosovou trať a následně i komerční areál Motorland Bělá. Vedle toho v oblasti působí ještě několik dalších sportovně-rekreačních areálů.


›› Zpět