rešerše webu4.1.2015, ToSiPiš.cz: HOMERešerše, výzkumRedakční poznámky

Princ a PEXESO

Zdenek Princ je bezpochyby kreativní výtvarník. V dnešních Lidových novinách vzpomíná, jak kdysi dávno stál u zrodu karetní hry zvané PEXESO. Skutečnost je ovšem trochu složitější, což si autoři přílohy Relax mohli vcelku snadno dohledat.

Kdo vymyslel PEXESO

Autoři zajímavé chytré knížky Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky uvádějí k historii PEXESA následující:

PEXESO je český název mezinárodně rozšířené karetní hry pro dva a více hráčů. Její princip spočívá v tom, že karty jsou obráceny lícem dolů a hráč musí v jednom tahu najít dvě karty se stejným lícovým obrázkem. Vyhrává hráč, který postupně najde nejvíce dvojic.

Česká verze hry se zřejmě poprvé objevila roku 1965, kdy státní nakladatelství Pressfoto vydalo sérii 32 obrázkových dvojic fotografií z tehdy populárního filmu Poklad na Stříbrném jezeře.

Pracovní název Obrázková mozaika byl zamítnut, a tak se výtvarný redaktor Zdenek Princ inspiroval televizní soutěží, která fungovala na podobném principu. Jmenovala se Pekelně se soustřeď. Autorem této televizní soutěže byl scenárista Jaroslav Dietl.

Aby se redakce Pressfoto vyhnula dalším nákladům za nákup Dietlovy licence, rozhodl se Princ původní název nepoužít, ale pouze se jím inspirovat. Tak vznikl název PEXESO, což je akronym původního Dietlova názvu.

Hra založená na podobném principu je však dobře známá i v anglosaském prostředí, nejčastěji pod názvy Pairs (1940), Memory (po roce 1946), případně Concentration Memory Game. Nejstarší známá hra tohoto druhu pochází z Japonska 12. století. Jmenuje se Kai-Awase a původně se hrála se škeblemi.

Zdeněk Bauer

Chtěli byste si přečíst i další poutavé příběhy slavných názvů. V knize Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky je čtivým způsobem popsána historie více než 300 tuzemských i mezinárodních značek, jmen výrobků a názvů firem. Kniha je k dostání v celorepublikové síti kamenných knihkupectví a za výhodnou cenu na webu nakladatele.


A kam dál…

Pokud vás zajímá, jak spisovatel Jaroslav Foglar podobným způsobem „vynalezl“ ježka v kleci, létající kolo a bobry od Bobří řeky, neváhejte si pořídit vzrušující knihu Miloše Dvorského: Mýtus zvaný Stínadla.

obálka nové knihy o Stínadlech     Obsah knihy Mýtus zvaný Stínadla

Procitnutí
Život a četba – věčná inspirace
Čtenářské kluby a Rychlé šípy
Malý stínadelský bedekr
Kde jsou, nebo nejsou Stínadla?
Kluci ve městě
Vontové, Františkáni a Petráci
Vojtěch Vont, Ota Losna a další jména
Ježek v kleci
Létající kolo
Žlutý kvítek a Večer světel
Postvontská hnutí
Foglarovi napodobitelé
Kult a nenaplněné ideály
Quo vadis?


›› Zpět