rešerše webu28.7.2014, ToSiPiš.cz: HOMERedigováníVýzkum, analýzy

Světová válka

Přesně před 100 lety začala první světová válka, matka katastrof 20. století. Na konci roku 1918 skončila jen zdánlivě. Formálně zastavená válka se koncem třicátých let znovu rozhořela naplno a nabrala ještě větší obrátky.

Po roce 1945 se „horká forma války“ přímo v Evropě zastavila. Znepřátelené mocnosti však své mocenské bitvy přesunuly do třetího světa. Armády, které za sebou měly podporu USA či Sovětského svazu proti sobě bojovaly v Koreji, na mnoha místech Afriky, Asie, Jižní a Střední Ameriky… Jistým způsobem pokračovala i v Evropě, byť pouze ve „studené formě“…

František Černý: Moje záznamy ze světové války 1914-1918

1. světová válka

Kniha, kterou nakladatelství NZB letos na jaře vydalo u příležitosti 100 výročí první světové války, se těší velkému zájmu čtenářů. Důvodů je hned několik. Nakladatel shrnuje ty nejdůležitější:

Moje záznamy ze světové války 1914–1918 od Františka Černého jsou především hlubokým lidským příběhem. Nebývá běžné, že neškolený autor dokáže sepsat strhující vyprávění, kde je vyváženou mírou zastoupena sugestivní vzpomínka, korigovaná zároveň faktografickými zápisky.

Vedle toho je neobvyklé a zajímavé místo jeho vyprávění. Není to italská nebo východní fronta, kde bojovala většina Čechů a Moraváků až se to považuje za samozřejmé. Není to ani legionářský příběh. František Černý se ve svých Záznamech ze světové války 1914–1918 věnuje bojům v Bukovině, což bylo jedno z okrajových míst monarchie, tehdy i dnes mimořádně vzdálených civilizaci.“

K kvalitní, čtivý a faktograficky pečlivý text je zájem

Nutno podotknout, že další hodnotu této knize dodala péče nakladatelství NZB. Kniha Františka Černého byla pečlivě jazykově zkorigována, což stálo nemalé úsilí editora i korektorku. Pečlivě byl také vybrán bohatý obrazový materiál.

Dokladem kvalitní práce je i velký zájem distributorů. Na novinku upozornilo jinak vcelku vybírané Oko Kosmasu, během letní akce největšího internetového knihkupce byly navíc Černého Moje záznamy ze světové války 1914–1918 umístěny mezi několik vybraných titulů, které se objevují hned na první stránce webu Kosmasu. Kniha má i zajímavý ohlas mezi čtenáři. Není divu, že nakladatel už začíná plánovat dotisk.

Moje záznamy ze světové války 1914-1918

Související články k tématu První světová válka:


›› Zpět