rešerše webu8.6.2014, ToSiPiš.cz: HOMERešerše, výzkumAkce a události

1. světová válka

První světová válka v barvitých osobních vzpomínkách. Strhující válečné vyprávění českého vojáka vychází přesně sto let od popisovaných událostí. Vůbec poprvé si v knižní podobě můžete přečíst hluboký lidský příběh jihočeského hospodáře, který byl proti své vůli nasazen na východní frontě v Bukovině (v hlubokých lesích dnešního Rumunska a na západě Ukrajiny).

František Černý, autor knihy Moje záznamy ze světové války 1914–1918, popisuje čtivým a hluboce lidským způsobem svou nechuť jít do světové války. Doma na jihočeském venkově musel zanechat svou rodinu a odejít bojovat za císaře a za Rakousko.

Ve svých vzpomínkách barvitě líčí všední peripetie řadového vojáka i kruté boje na Bukovině. Ukázky z knihy v galerii výše.

V knize autor vtipně glosuje okamžiky, když si s kamarády v týlu první světové války krátili dlouhou chvíli. Pak se čtenář spolu s vypravěčem dostává z poklidného týlu do prvních frontových linií u města Černovice (Bukovina, dnes Ukrajina). Všude kolem bouchají mohutná děla, létají šrapnely a hvízdají kulky. Každou noc je obloha osvětlována září explodujících granátů.

Pak ruská armáda získává převahu při tzv. Brusilovově ofenzívě. Čtenář téměř nedýchá, když sleduje popis štvanice, při níž autor knihy se zbytkem rakousko-uherské armády skoro týden prchají desítky kilometrů směrem na jihozápad, aby ze sebe ruské pronásledovatele setřásli. Děj knihy se pak přemisťuje do zalesněných kopců romantických Karpat, kde probíhá klasická poziční válka. – To je Rodna, Cârlibaba, Vatra Dornei a další místa ukrytá v kopcích dnešního severního Rumunska. Prožijte tuto strastiplnou a napínavou cestu společně s jejím autorem.

1. světová válka

Knihu Moje záznamy ze světové války 1914-1918 výhodně zakoupíte přímo v e-shopu vydavatele, na webu NZB.cz


Partner knihy

Neváhejte a navštivte turisticky atraktivní místa současné rumunské Bukoviny. Procestujete hluboké karpatské lesy a na vlastní oči uvidíte romantické scenérie místní panenské divočiny. Cestu vám zajistí specializovaná cestovní kancelář Kudrna – Pohodová i aktivní dovolená.

›› Zpět