rešerše webu8.1.2014, ToSiPiš.cz: HOMEabcTuristiky.czPříroda, cestování

Co potřebujete k tomu, abyste někoho mohli zachránit nebo mu pomoci? V prvé řadě příležitost. Pak také ochotu nasadit své síly a prostředky. A konečně musíte mít také chladnou hlavu, abyste našli způsob, který dotyčnému pomůže, ale vás neohrozí. Nabízíme vám několik dojímavých lekcí obětavosti, protože o pomoci lidem i zvířatům stojí za to přemýšlet (byť v některých případech třeba opravdu není možná). Jinak nás totiž lhostejnost většinového okolí převálcuje.

Řidič autobusu se rozhodl neignorovat ženu v nouzi

Řidič newyorského autobusu Darnell Barton jel koncem října loňského roku na své pravidelné lince. Najednou zahlédl ženu, jak stojí na mostě za zábradlím a zřejmě se chystá k sebevražednému skoku.

Rozhodl se situaci neignorovat. Svůj autobus plný cestujících u zábradlí zastavil a začal s ženou komunikovat. Po chvíli se mu ženu podařilo přimět, aby přelezla na správnou stranu zábradlí. Řidič si s ní sedl na chodník a uklidňoval ji, dokud nepřijela pomoc záchranky. Po návratu do autobusu ho cestující odměnili potleskem.

Další informace si můžete přečíst v článku na webu britského DailyMail.

Ruský geroj v akci: Záchrana zamrzlé losí samice

Silný příběh ze začátku roku 2013. Skupina mužů letících v helikoptéře nad zasněženým krajem západní Sibiře si všimla zvláštní černé skvrny v rozhlehlém bílém prostoru. Když si uvědomili, že je to hlava losa nehybně vyčnívající z díry prolomené v ledu, změnili své původní plány a u zvířete přistáli.

Prochladlý los byl zcela vyčerpaný. V ledové vodě byl zjevně uvězněn už delší dobu, takže zřejmě už jen útrpně čekalo na svou smrt. Muži se rozhodli, že se losa pokusí zachránit. Ozbrojeni lany a popruhy potřebovali k vytažení 600kilového zvířete z jeho ledového uvěznění asi půl hodiny. Pak přišlo na řadu další oživování. Hodinu a půl trvající masírování a rozpohybování zpočátku zcela netečného zvířete. Zda se jejich pokus o pomoc vydařil, se můžete podívat v připojeném sugestivním videu, případně také na fotografie na webu Siberian Times.

Ruský ministr přírodních zdrojů ocenil nezištné nasazení pilota helikoptéry i jeho kamarádů. Pomoc divokému zvířeti v nouzi, založený na osobní odpovědnosti, je podle ruského ministra ten nejhezčí způsob, jak se dá divoké přírodě přirozenou cestou pomáhat. Akce občanských záchranářů, kteří se pro pomoc losí samici rozhodli z vlastní iniciativy (nejsou členy žádných lesnických nebo ekologických organizací) a na vlastní nebezpečí, si podle ministra zaslouží nejvyšší morální a mravní ohodnocení.

Další informace si můžete přečíst v článku na webu Regions.ru nebo Albasun.

Když čelisti železné pasti sevřou malé medvídě

Na tomhle videu je nejsrdceryvnější řev malého medvíděte, který přehluší i celý ten bombastický systém amerického zpravodajství. Před záchranáři je zdánlivě neřešitelná situace: Jak pomoci malému medvíděti, které se chytilo do loveckých želez a nenechat se přitom podrápat od jeho matky.

Divoké šelmě nepodávejte ruku, ale žebřík

Jak pomoci, když zvědavá medvíďata vlezou do popelnice s odpadky a ven se pak už nedokáží vlastními silami vydrápat? Jedno starší video vám pomůže pochopit, že vedle příležitosti a ochoty pomoci je užitečný i důvtip kombinovaný se strachem o vlastní bezpečnost.

Nikomu se do pomoci nechtělo

OK? Takže zpátky do reality: Složitý případ zraněné a posléze mrtvé ženy musí řešit policie v Liberci. Devětapadesátiletá paní upadla na rušné ulici den krátce po poledni předposlední prosincový den. „Zaznamenali jsme několik oznámení, ale lidé, kteří k nám volali, se nechtěli do pomoci pustit, přestože je dispečerka žádala, aby telefon předali někomu, komu bude radit, co má dělat. Nikomu se do toho ale nechtělo,“ prozradila podle článku libereckého zpravodaje portálu iDnes.cz mluvčí záchranné služby…


Další související galerie s humornými nápisy

Veselá videa (výběr)


›› Zpět