rešerše webu19.11.2013, ToSiPiš.cz: HOMERedakční službyRedakční poznámky


Zdroj: WorldToilet.org

Na dnešek připadá Světový den toalet, který před dvěma lety ustanovila tehdy vzniklá World Toilet Organization (WTO), čili Světová organizace toalet. Ne, není prvního dubna, taková organizace skutečně existuje! Její snahou je propagovat a iniciovat lepší hygienické podmínky ve světě, ať už formou vzdělávání či jinak.

Jdi mimo tábor a vezmi s sebou klacek

Na jejich web na adrese www.worldtoilet.org se určitě podívejte. Doznáte, že iniciátoři WTO myslí své aktivity smrtelně vážně. A protože si ve fekálních tématech normálně jinak nelibujeme, uděláme dnes malou výjimku a pokusíme se téma „soukromých míst“ trochu odlehčit. Samozřejmě bez jakýchkoli explicitních vulgarit. Vždyť už samo téma toaletek je dostatečně choulostivé.

Staří Izraelité, kdysi přední světový národ v oblasti hygieny, měli v Bibli zaznamenán následující pokyn: „Budeš mít jisté místo mimo tábor a tam budeš chodit ven. Ve své výstroji budeš mít motyku [jiné překlady uvádějí „klacek“ nebo „kolík“], a když si půjdeš ven dřepnout, kopneš motykou a přikryješ své výkaly.“ – 5. Mojžíšova, 23 kap., podle překladu Jeruzalémské Bible.

Zatímco starověcí Židé tedy už půl druhého tisíciletí před naším letopočtem chodili na záchod mimo obytná místa, uličky evropských měst byly špinavé od výkalů a dalších nečistot během celého středověku i později. Pražská Zlatá ulička u Daliborky se ostatně nejmenuje podle pověstných alchymistů, ale podle „zlata“ které teklo středem uličky odtokovým žlábkem. Moderní očistu přinesla městům vlastně až kanalizace na přelomu 19. a 20. století.

Toaletní vybavení moderních veřejných WC

Vraťme se ale ke zmíněnému židovskému „klacku“ či „kolíku“. Nevěřili byste, co všechno veselého na vás místo pomyslného kolíku čeká na dnešních, kanalizací vybavených toaletách. No schválně. Co myslíte? Co to je vyobrazeno na fotografii níže?

Nikoli, stolní fotbal to není.

Áno, správně! A kdo se trefí, ten dá … góóól !

Pisoár doktora Guillotina

A takový pisoár mají v hotelu U Broučka v Novém Městě nad Metují.

„Uvolněte se, prosím.“

Dr. Guillotin by byl jistě potěšen.

Zvídavé čtenáře můžeme uklidnit. Železná sekera s šikmým ostřím se U Broučka rozpohybovat nedá.


Další související galerie s humornými nápisy

Veselá videa (výběr)


›› Zpět