rešerše webu30.9.2013, ToSiPiš.cz: HOMERešerše, výzkumAuto-Moto

Po Praze jezdí spousta zajímavostí. Někdy jen stačí s fotoaparátem projít pár ulicemi. Podívejme se alespoň na některé z náhodných úlovků našich redaktorů.

Legendární Sobi 20

Osobní kolo Sobi 20 bylo hitem osmdesátých let 20. století. Co víc, v jistém smyslu se díky své bezporuchovosti stalo generační legendou. Mělo masivní rám, pevná řídítka a téměř nerozbitelný střed, takže vydrželo i jízdy většiny začínajících puberťáků. Kolo Sobi 20 totiž přežilo téměř všechno.

V dobových reklamách bylo deklarováno jako dětské nebo dokonce jako dívčí kolo. Na socialistických sídlištích se na něm však ve velkém proháněli hlavně kluci a na lesních cestách senioři (byť důchodci nejčastěji jezdili na skládacím kole ESKA). Stejně jako skládačka ESKA, nemělo ani kolo Sobi 20 přehazovačku, takže se hodilo spíše na kratší vzdálenosti. S průměrem kol se blížilo spíše horským, než silničním kolům. Hlavně to však bylo kolo celkově nenáročné.

Koncem osmdesátých let 20. století byla dívčí varianta Sobi 20 k mání za 1.120 Kč, tedy přibližně za třetinu průměrného platu. Bicykl se vyráběl ve státním podniku Velamos Sobotín (tento podnik vyráběl i populární dětská krosová kola BMX a RMX), odkud je také inspirován jeho název Sobi. – Ne, žádného polárního soba v tom opravdu nehledejte.

Sobi 20 mělo nezpochybnitelný generační význam pro mládež osmdesátých let 20. století. Není se proto co divit, že tak jako existují srazy milovníků Wartburků, Trabantů a Velorexů, konají se i srazy sobíkářů, tedy milovníků jízdy na kole Sobi 20. Sobíkáři na své kolo nedají dopustit, stejně jako jsme si my neodpustili letos v létě pořídit tuhle fotku na pražském nábřeží.

Dopravní kolo Messenger

Kousek od Národní třídy nás před časem míjelo zajímavé přepravní kolo expresní dopravní společnosti Messenger. Většinu poslíčků téhle špeditérské společnosti zahlédnete na běžném silničním kole a s přepravovanými zásilkami umístěnými v pytli na zádech. Tomuhle kolu říkají Cargo Bike a umožňuje jim po městě přepravovat zásilky větších rozměrů nebo zásilky většího počtu.

Na neobvyklém rámu kola Cargo Bike je totiž umístěn objemný přepravní box, do kterého se vejde množství malých i velkých balíčků. Jen nám zůstává záhadou, proč má kolo na rámu napsáno „Perfectuum Mobile“. – Tedy zatím nás matou ta dvě „uu“…

Ale kolo je to pěkné. Tak nějak nám evokuje neotřelé inovativní nápady z počátku 20. století.

Někdy příště se podíváme na pár zajímavých fotografií pražských automobilů.


Další související galerie s humornými nápisy

Veselá videa (výběr)


›› Zpět