rešerše webu15.6.2013, ToSiPiš.cz: HOMERedakční službyOsobní růst

Overview effect, neboli pocit přehledu

S koncem druhého kvartálu jsme uzavřeli dlouholetou spolupráci s několika spolupracovníky, s nimiž jsme po několik let spolupracovali na jednom velkém projektu. Kromě jiných forem loučení jsme na samém konci spolupráce každému ze spolupracovníků rozeslali seznam několika „rad“ do jejich dalšího života. Třeba zaujmou i vás…

I špatné chvíle mohou mít dobrý konec

Chvíli počkejte, než se video CBS NEWS načte. Dojemný příběh o psisku ztraceném během nedávného řádění tornáda v americkém státě Oklahoma stojí za to.

Hlavní je nevzdávat ani zdánlivě prohrané situace

Kdo by někdy nechtěl zažít opojný pocit vítězství… I špatné příběhy mohou skončit překvapivě dobře.

Při jídle se nestresujte, moderní technologie používejte s rozmyslem

Moderní doba (Modern Times) je sice z roku 1936, není to však právě promyšlená a duchaplná satira, která dnešní kritice problémů kapitalismu, odcizení v mezilidských vztazích, a nezaměstnanosti chybí?

Pro přátele se stojí za to obětovat

To už jsme tady ale jednou měli. Podívejte se na starší příspěvek a pak vraťte se k našim dalším doporučením. ›› Oktapodi (2007) Oscar 2009 Animated Short Film.

Nikdy nikoho nepodceňujte

Pěvecká dvojice Charlotte & Jonathan z anglického Essexu jistě stojí za povšimnutí. Jak v úvodu videa říká kousavý Simon Cowell: ‚Někdy to vypadá, že už to nemůže být horší‘

Pokud chcete přežít obtížné okamžiky blížící se budoucnosti, prožijte i vy overview effect 

No, téměř dvacet minut není video do pracovní doby, ale určitě si ho pusťte, jakmile budete mít chvíli čas na přemýšlení. Overview effect, neboli pocit přehledu, byl takto poprvé popsán roku 1987. V nějakém smyslu ho však prožili prakticky všichni kosmonauti. Stejnojmenný dokumentární film zaznamenává výpovědi kosmonautů, kterým cesta do vesmíru změnila od základu život.

Jakmile na vlastní oči uprostřed vesmírného ticha uviděli planetu Zemi, prožili zvláštní okamžik dojetí a začali se na život a Zemi dívat ze zcela nové perspektivy. Overview effect je hluboký prožitek většiny astronautů, při němž si uvědomí jedinečnost živé modré planety uprostřed temné vesmírné pouště. Overview effect má společné rysy. Astronauti mají po této zkušenosti nesmírný pocit úžasu z planety.

V tomto úžasu si také začínají výrazněji uvědomovat křehkost veškerého života na zemi a cítí ochranitelskou odpovědnost za péči o životní prostředí.

Možná odhalíte i určitou krizi „příběhu“

Možná budou vaše závěry trochu jiné. To ale není podstatné. Důležité je nechat se vyprovokovat k přemýšlení a hledat „cestu“…

›› Zpět