rešerše webu14.5.2013, ToSiPiš.cz: HOMEabcTuristiky.czPohostinství

Renesanční Slavonice, zvané také malá Telč

Slavonice jsou skrytá renesanční perla na pomezí Moravy a Čech. Původně bohaté město začalo během sedmnáctého století postupně upadat. Prohnala se jít třicetiletá válka v podobě rabování Švédů, řádil zde mor a později velký požár. Zřejmě největší ránu dostaly upadající Slavonice v roce 1760, když byla poštovní cesta z Vídně na Jihlavu přeložena do Znojma. Přes Slavonice se přestalo jezdit a město se ocitlo na periferii.

Podobně jako v případě Českého Krumlova a jiných historických skvostů však tato periferizace přispěla k uchování jedinečných stavebních památek. Když nebylo mnoho peněz, a rozvoj města váznul, nebylo mnoho důvodů staré domy bourat a stavět místo nich nové… Dnešní turisté a romantici proto mají ve Slavonicích co obdivovat. Ať už budete Slavonicemi pouze projíždět na kole, nebo se na několik dní v nádherných kulisách města ubytujete, nabízíme několik tipů veřejného stravování.

Kde se ve Slavonicích ubytovat

Zatímco restaurací je v historickém centru města Slavonice několik a v dalším textu zmíníme alespoň tři z nich, ubytování vám pro Slavonice doporučíme jedno konkrétní.

Jedinečné ubytování v soukromí s vysokým standardem vám poskytne rekreační dům, který provozuje paní Markéta Neradová. Její rekreační dům stojí přímo v historickém centru města a přitom na dostatečně klidném místě. Spát budete v romantických kulisách přímo pod slavonickou věží. Rekreační dům nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Poskytuje kvalitní a moderní zázemí. Díky ubytování v dobré lokaci se můžete pohodlně oddávat procházkám v historických kulisách renesančního města, nebo cestovat po okolí.

Nyní ale zpět ke slavonickým restauracím…

Hotel Arkáda

Při hledání vhodného místa k osobnímu zrestaurování se ve Slavonicích nemusíte nijak vzdalovat od centrálního náměstí Míru. I mimo slavonické centrum se sice několik pohostinských zařízení nalézá. Ovšem pro jejich nízkou úroveň se raději soustřeďme pouze na centrum města.

Slavonický hotel Arkáda

Přímo na hlavním náměstí stojí z venku reprezentativní hotel Arkáda. Jeho interiér je k našemu překvapení trochu laciný, nicméně odradit jsme se jen tak nenechali. Ponuré osvětlení a celková strohost je doháněna masivním plazmovým televizorem postaveném na skříňce z výbavy dětského pokoje.

Rozpačité vyznění restaurace ještě více zdůrazňuje personál obsluhující v civilním oblečení. Pokud je to v něčem přínosné, pak v tom, že vás takový interiér naladí na spíše nižší, i když stále dobrou úroveň kvality pohádaných pokrmů. Základním ochucovadlem polévek i těstovin je zde pepř. Pokud však vyhledáváte nižší cenu a nepohrdnete občasnou návštěvou jídelny, pak vám Arkáda bude vyhovovat.

Adresa:
Hotel Arkáda
náměstí Míru 466, Slavonice 378 81
Web: www.HotelArkada.cz

›› Mapa a další reference


Restaurace Besídka

Hotel a restaurace Besídka, stojící na pomezí Horního a mírového náměstí, těží se svého blízkého vztahu k pražskému divadla Sklep. Skupina herců dům zakoupila ještě v roce 1989 za 90 tisíc korun, když pak po několika měsících přišla revoluce, začala ho postupně rekonstruovat.

Sklepácký hotel Besídka ve Slavonicích

V mnoha ohledech zajímavá restaurace je přirozeným centrem místních intelektuálů a umělců. Ceny za služby jsou zřejmě i z těchto důvodů trochu vyšší. Pokud vám ale nevadí pro někoho možná trochu moc rozevláté umělecké alternativní prostředí, budete se v Besídce cítit příjemně. Vzhledem k tomu, že dům nestojí přímo na náměstí, užijete si při posezení na zahrádce možná trochu více klidu.

Adresa:
Besídka
Horní náměstí 522, Slavonice 378 81
Web: www.Besidka.cz

›› Mapa a další reference


Hospůdka v Mázhauzu

Jestli ve Slavonicích hledáte především renesanční naplnění, pak vás ale z hlediska interiéru bezpochyby plně uspokojí restaurace Mázhaus. Byť jeho interiérová výzdoba kombinuje více různých vlivů, renesance zůstává základním parametrem. Měšťanský dům z let 1543–1549 zaujme jak atikovým průčelím s obloučkovými štíty, tak i bohatou interiérovou výzdobou.

Mázhaus a Cechovní sál Slavonice

Obsluha je milá a vstřícná. Nabídkové menu je sestaveno z osvědčených pokrmů. Co jsme z místní kuchyně při našem studijním pobytu opakovaně oceňovali nejvíce, byly místní polévky…

Pokud neplánujete velké jídlo, ale chcete jen něco menšího „ďobat“, v nabídce Mázhauzu zaujmou méně obvyklé pochutiny z řad chuťovek. Obligátního utopence a hermelín zde můžete vyměnit za cibulové kroužky nebo rychlou tečku v podobně osmažené sekané.

Adresa:
Mázhaus a Cechovní sál
náměstí Míru 480, Slavonice 378 81 
Web: www.HospudkavMazhauzu.cz

›› Mapa a další reference


Úroveň stravování podle našich zkušeností

Velkým smutkem je absence místních pivovarů. Žádný z místních restaurantů totiž nenabízí žádné místní pivo. Ani z Jihlavy, Třebíče, Batelova, Třeboně, Znojma nebo Pelhřimova. Škoda, škoda, velké značky z velkých měst tu (zatím) vítězí. Celkové hodnocení viz v tabulce níže.

  Interiér Obsluha Kvalita jídla
Besídka 2 2 2
Mázhaus 1 1/2 1/2
Arkáda 3 3 3

Jak hodnotíme? Jako v české škole: Jednička je nejlepší, pětka je nejhorší. Hodnotíme úroveň k deklarovanému charakteru podniku. Všechny jedničky od nás tedy může získat jak čtyřhvězdičkový hotel, tak i vesnická hospůdka. Záleží na tom, do jaké míry daný podnik naplňuje jakost, kterou svým charakterem evokuje. Čtyřhvězdičkový hotel bude mít ve srovnání s vesnickou hospůdkou určitě jiný charakter interiéru a také jiné druhy pokrmů. V obou podnicích však můžeme hodnotit čisté a vkusné zařízení, vstřícný personál a poctivé pokrmy z kvalitních potravin.
Výhodný nákup – Praktický průvodce po Slavonicích a České Kanadě

Landštejn a Česká Kanada

Knihu Česká Kanada, Slavonice a Slavonicko výhodně zakoupíte přímo v e-shopu vydavatele, na webu NZB.cz.

Související články na námět Slavonice a Česká Kanada

›› Zpět