rešerše webu19.2.2013, ToSiPiš.cz: HOMEAnalýzyVýzkum, analýzy

Nigerijský dopis od Google

Americký podnikatel Lawrence Page, který na podzim roku 1998 spolu se svým spolužákem Sergeyem Brinem založil společnost Google Inc., mi dnes ráno poslal e-mail. – Tedy alespoň se ta zpráva tak tváří. Prý jsem něco vyhrál, nebo vyhraju a kdesi soci…

Člověk, který zkonstruoval sofistikovaný fulltextový vyhledávač a pak ho dokázal přeměnit ve stroj na peníze. Člověk, jehož hrubý odhad aktuálního jmění se momentálně pohybuje okolo 20 miliard amerických dolarů. – Tak tenhle člověk mi píše. Mě! Neznámé nule živořící kdesi na periferii střední Evropy! No není to báječné ráno? … A nakolik je to asi pravděpodobné… Tak zase hezky nohama na zem. Jsou totiž jenom dvě možnosti:

  1. Buď je Larry poblázněný miliardář, nemá zrovna co dělat, inicioval nějakou hodně zvláštní loterii a z několika milionů držitelů gmailové adresy si podle nějakého záhadného klíče vybral zrovna mě… nebo…
  2. Nebo je ten jeho údajný dopis jen další e-mailový podvod typu nigerijských dopisů (viz box). Pak ale není radno zprávu ani otevírat, natož číst, ale naopak ji rovnou hodit do koše.

Samozřejmě, b. je správně! Během dne jsme si na oficiálním diskuzním fóru společnosti Google dodatečně ověřili, že inkriminovaná příloha podvodné zprávy falešného Mr. Larry Page, která k nám dorazila, neobsahuje žádné škodlivé kódy. Tak, pokud jste zatím nikdy nic podobného nečetli, pro poučení se na to podívejte. Doufejme, že varovné zveřejnění podvodného dopisu je jedna z cest, jak zvýšit mediální gramotnost uživatelů internetu.

Upozornění: Pokud jste e-mailem dostali zprávu o vítězství ceny společnosti Google, jedná se o podvod. Doporučujeme vám přílohu neotevírat a smazat ji ihned po obdržení. Neklikejte na žádné odkazy v podezřelých e-mailových zprávách ani na takové zprávy neodpovídejte. Své osobní údaje neznámým odesilatelům/adresátům nikdy neposílejte.


Co je to „nigerijský dopis“

Jako nigerijské dopisy jsou označovány podvodné žádosti, jejichž cílem je z vás vylákat osobní údaje nebo finance. Podvodník se své skutečné záměry snaží zakrýt různými záminkami, většinou s pomocí nějakého dojemného příběhu (například, že je chudým Afričanem v nouzi).

V naprosté většině případů probíhá veškerá komunikace výhradně na dálku prostřednictvím e-mailu, případně přes dopisy. K přímému kontaktu mezi podvodníkem a obětí v drtivé většině realizovaných podvodů vůbec nedojde. Pro úspěch takto koncipovaných podvodů totiž osobní kontakt vůbec není potřeba. Oběť, která se domnívá, že je doma ve svém pokoji v bezpečí, se tedy hluboce mýlí. Nebezpečná je jakákoli komunikace s podvodníkem. 

Označení nigerijské dopisy vzniklo jako přirozená asociace, když první vlny takto koncipovaných podvodných e-mailů v devadesátých letech 20. století přicházely z Nigérie nebo se odvolávaly na africké reálie. Dopis zpravidla končil žádostí o zaslání určitého finančního obnosu, který bude dárci po čase údajně několikanásobně vrácen. Vedle žádosti o pomoc dětem v rozvojových zemích nebo ve válečných oblastech se začaly objevovat také falešné nabídky neexistujícího zboží v internetových aukcích, podvodné inzeráty na prodej levného automobilu nebo pronájem bytů a jiné žádosti o pomoc či investici. I přes zdánlivou průhlednost takových podvodů stále existují lidé, kteří se za vidinou snadného zisku nechají nalákat a nesmyslné nabídce podlehnou, ať už „nigerijské dopisy“ pocházejí u Afriky, USA, nebo přímo z Česka.

Upozornění: Následující text je strojový překlad dopisu, který je šířen e-mailem. Ačkoli se dopis tváří, že jeho původcem je ředitel společnosti Google, ve skutečnosti dopis nemá s Google Inc. ani Larry Pagem nic společného. Původní anglický text následuje za překladem.

›› Pokračování článku

›› Zpět