rešerše webu1.2.2013, ToSiPiš.cz: HOMEAnalýzyRedakční poznámky

Error hláška Google Chrome

Jestli používáte prohlížeč Google Chrome, možná jste už zažili okamžik, kdy se prohlížeč zasekl, čili zamrzl v důsledku nedostatečné paměti. Na místo požadované stránky se pak zobrazila zpráva „Je po něm, Jime!“

Co to znamená? Jedná se o chybovou hlášku prohlížeče Chrome. A z jejího vtipného charakteru si samozřejmě můžeme vzít příklad. Když už něco nefunguje, nemusí se to oznamovat suše, ale s určitým vtipem a sebeironií. Google Chrome budiž příkladem.

Error hláška systému Google: Robot se rozpadl

Chybové hlášení prohlížeče plní podobný praktický účel jako Error hlášky serveru Google. Setkali jste se s nimi někdy? I ty přitahují svou pozornost tím, že nejsou suchopárné. V Error hlášce serveru Google se objevuje rozpadlý robot a krátké chybové ohlášení.

Error hláška Google Server

Následuje číslo chyby a krátké vysvětlení. Např.:

404. To je chyba.
Požadovaná adresa URL / hosting nebyla nalezena na tomto serveru. To je vše, co víme.

Snad to rozmrzelost uživatelů, kteří nenašli, co hledali, trochu rozežene.

Error hláška Chrome: Jime, mají po ptákách

Při zamrznutí prohlížeče Chrome se pro změnu zobrazuje obrázek prohlížeče domláceného KO. Pod ním je pak tato hláška:

Buď má Google Chrome nedostatek paměti, nebo byl proces načítání webové stránky ukončen z jiného důvodu. Chcete-li pokračovat, načtěte stránku znovu, nebo přejděte na jinou stránku…

Vtipné je to samozřejmě samo o sobě, protože moment překvapení při zamrznutí prohlížeče během pracovního vytížení odvede část naší pozornosti jinam. Do důsledku ale v Čechách hlášku Je po něm, Jime! zřejmě nedoceníme.

Pozadí anglické hlášky „He's Dead, Jim! má totiž svůj původ v anglickém originálu kultovního seriálu Star Trek, kde ji doktor Leonard McCoy v různých podobách opakovaně říká kapitánu Jamesi „Jimu“ Kirkovi.

Je to jakási zlidovělá filmová hláška. Něco jako pro nás nesporně slavnější:

  • „Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá“ (Škola základ života!, 1938)
  • „Bond, James Bond“ (Dr. No, 1962)
  • „Já se vrátím“ (Terminátor, 1984)
  • „Zůstat může jenom jeden“ (Highlander, 1986)
  • „Houstone, máme problém!“ (Apollo 13, 1995)
  • a další…

Mimo chodem, právě hláška posledně jmenovaná je ve španělské mutaci prohlížeče Chrome ve tvaru „!Houston, tenemos un problema!“ místo onoho zvolání ze Star Treku.
Česká verze chybové hlášky má ještě jedno specifikum: Podle nápovědy Chrome má totiž oficiálně znít takto: „A je po ptákách!“ což je narážka z Cimrmanovy divadelní hry Němý Bobeš, použitá ve významu ukončení existence. A v novějších verzích prohlížeče se tato hláška v případě pádu systému opravdu zobrazuje.

Záleží tedy na verzi vašeho prohlížeče, zda jednoho dne budete mít „po ptákách“ nebo zda prostě „bude po něm“.

›› Pokračování článkuDalší související galerie s humornými nápisy

Veselá videa (výběr)

›› Zpět