rešerše webu1.12.2012, ToSiPiš.cz: HOMEabcPřírody.czPříroda, cestování

Na jedno z nejodlehlejších míst světa na nekonečné arktické pláně zamíří další z řady velkoformátových dokumentů kina IMAX s názvem Arktida 3D. V hlavních rolích dokumentárního dobrodružství se představí lední medvědice a její dvě sedmiměsíční medvíďata, kteří každý den bojují o přežití v zemi věčného sněhu a ledu, jenž se stále více zmenšuje a mění působením civilizace a změn klimatu. Polární výprava v kině IMAX Arktida 3D nabízí vedle pohledu na jedinečné místo na Zemi i příběh lásky, rodiny a naděje. – Oficiální text distributora

přírodopisný film

Recenze filmu | Arktida 3D / To the Arctic 3D. Režie: Greg MacGillivray. Hudba: Paul McCartney. Český dabing: Zlata Adamovská aj. USA, 2012, 40 minut

Z celkového hlediska jde určitě o příjemně strávených čtyřicet minut. Uvidíte krásné záběry zamrzlé Arktidy – úžasné exteriéry a samozřejmě i lední medvědy. To vše ve velkorozměrovém kinematografickém systému formátu IMAX. –Dokonce ve 3D.

Propagace láká především na medvědí podívanou, film jako celek se ale věnuje především dopadu klimatických změn na prostředí Arktidy. Letecký pohled na tající ledovce je sice úchvatný, stále časnější příchody jara a zkracování mrazivých období však lední medvědy připravují o jejich přirozené životní prostředí.


Malý závdavek: Lední medvědi v pražské ZOO

Pokud jde o medvědy, zřejmě nejkrásnější jsou záběry nasnímané pod vodou. Pohled na bílé huňáče, kteří ladně plavou. Působí bezbranně, něžně až plyšově.

Pokud jste zvyklí na tradiční přírodopisnou produkci BBC, možná vám bude Arktida 3D z produkce USA trochu malá. Stojí za to ji ale vidět už pro ten zážitek z velkorozměrového plátna 22 × 16 m.

Český dabing je pravda trochu a překvapivě rušivý. Původní hlas Meryl Streep nahradila Zlata Adamovská, její dvorní česká alternace. Nevíme však, co se záznamem jejího hlasu v postprodukci dělali, nicméně téměř celý film v záznamu šišlá, jako by jí někdo vyrazil přední zuby. Občas to působí rušivě.

Co ale bylo vysloveně nechutné, to byla obscénní reklama Lady Gaga, uváděná před projekcí samotného filmu. Není jasné, co přesně měla propagovat. Je ale jisté, že na projekcích filmů pro rodiny s dětmi nemají vyzívané a lascivní reklamy co dělat.

›› Zpět