rešerše webu24.10.2010, ToSiPiš.cz: HOMEInformační službyTiráž

RSS kanál

RSS je technologie založená na XML, která slouží k propojování webového obsahu. Web, který chce dovolit jiným webům publikovat část zveřejněných informací, vytvoří RSS dokument a registruje jej prostřednictvím RSS publisheru. RSS dokument je pak k dispozici dalším webům i koncovým uživatelům.

Smyslem publikování, respektive zpřístupňování článků přes RSS je přihlásit se k odběru novinek z webu a také usnadnit v dnešní informačně přehuštěné době čtení novinek na webových stránkách.

RSS formát poskytuje obsah celého článku, příp. jeho část, odkaz na původní článek a také jiná metadata. Tyto informace jsou posílány jako XML soubor nazývaný RSS zdroj, webový zdroj, RSS stream, RSS feed nebo RSS kanál.

Existují dva druhy RSS čteček, samostatné a integrované. Samostatné čtečky jsou aplikace, které si můžete stáhnout a nainstalovat do svého zařízení. Integrované čtečky jsou součástí jednotlivých internetových prohlížečů. Konkrétní nastevní interních RSS čteček naleznete v nápovědě jednotlivých prohlížečů.


Samostatné

       ›› Stáhnout aplikaci FeedReader

       ›› Stáhnout aplikaci FeedDemon

       ›› Stáhnout aplikaci Google Reader


Integrované

Integrované čtečky jsou součástí jednotlivých internetových prohlížečů. Konkrétní nastevní interních RSS čteček naleznete v nápovědě jednotlivých prohlížečů.


Ruční zadání nového RSS kanálu v Outlooku

Oblíbené RSS kanály můžete sledovat i ve svém e-mailovém klientovi, jakým je například Outlook. Níže uvádíme ruční návod pro e-mailového klienta Microsoft Outlook 2010. Návod pro jiné verze najdete buď přímo v nápovědě Outlooku nebo na stránkách Microsoftu.

Chcete-li ručně zadat odběr informačního kanálu RSS, je nutné zadat webovou adresu. Postup je zobrazen v galerii zobrazené výše.

Ve většině webových prohlížečů můžete na webové stránce kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu RSS a poté zkopírovat zástupce do schránky. Stisknutím kombinace kláves CTRL+V vložte informace ze schránky do pole pro umístění informačního kanálu RSS.

›› Zpět