rešerše webu17.10.2012, ToSiPiš.cz: HOMEInformační službyPohostinství

restaurace Dačický

Kutnohorská Restaurace Dačický je vyhlášená zcela oprávněně. Nabízí nejen široký výběr velice chutných pokrmů různých porcí. Jedinečná je i atmosféra. Zvláště navečer…

Staré centrum města Kutná Hora má jistě restaurací, šenků a hospůdek nepřeberně. Je ale jedna, kterou byste podle našeho názoru neměli vynechat. A tou je Pivnice Dačický. Stojí v bezprostřední blízkosti domu, kde se slavný literát a rozporuplný erbovní měšťan Mikuláš Dačický z Heslova narodil.

Restaurace Dačický má plochu téměř 1000 m čtverečních a je členěna do několika prostor:

  • šenk s kapacitou 45 míst
  • sál s kapacitou 80 míst
  • letní zahrada s kapacitou 110 míst
  • krytá zahradní terasa s kapacitou 40 míst

V každé části restaurantu je trochu jiná atmosféra. Vždy však evokuje stylovou renesanci a bujarost, která je s romantizovanou podobou lidového šlechtice Mikuláše Dačického spojována. Dobře nasvícený dřevěný interiér si nejlépe vychutnáte po soumraku, ale na dobré jídlo sem můžete zajít kdykoli. Kromě stylové atmosféry na vás samozřejmě čeká skvělá kuchyně a mimořádně vstřícná obsluha.

Restaurace je to znamenitá, a je klidně možné, že skutečného Nicolause Dacziczkeho a Heslowa by sem vůbec nepustili. Tento vínapitel, frejíř, šermíř, bohém a milovník žen byl totiž známý rváč a výtržník. Vy do ní ale bez obav zavítejte!

Interiér Obsluha Kvalita pokrmů
Restaurace Dačický 1 1 1

Jak hodnotíme? Jako v české škole: Jednička je nejlepší, pětka je nejhorší. Hodnotíme úroveň k deklarovanému charakteru podniku. Všechny jedničky od nás tedy může získat jak čtyřhvězdičkový hotel, tak i vesnická hospůdka. Záleží na tom, do jaké míry daný podnik naplňuje jakost, kterou svým charakterem evokuje. Čtyřhvězdičkový hotel bude mít ve srovnání s vesnickou hospůdkou určitě jiný charakter interiéru a také jiné druhy pokrmů. V obou podnicích však můžeme hodnotit čisté a vkusné zařízení, vstřícný personál a poctivé pokrmy z kvalitních potravin.

Adresa:
Pivnice Dačický
Rakova 8, Kutná Hora
Web: www.dacicky.com

›› Mapa a další reference


Mikuláš Dačický a Kutná Hora

Problematický český šlechtic, ale také nadaný básník a literát Nicolaus Dacziczky a Heslowa se v Kutné Hoře roku 1555 narodil. V rodném domě žil sice jen čtyři roky, než se rodina Dačičtí z Heslova (též Dacziczky z Heszlowa) přestěhovala do tvrze Lorec a dům prodala, jako dospělý se ale do Kutné Hory vrátil. S městem je proto Dačický oprávněně a dlouhodobě spojován.

Kutnohorské pivo Dačický

On sám také napsal paměti, které jsou vlastně kronikou rodu Dačických a Kutné Hory z let 1278–1571. V dospělosti toho v Kutné Hoře také hodně divokého prožil. A pak je tu samozřejmě Mikuláš Dačický z Heslova jako inspirační zdroj pro pozdější umělce. V tomto ohledu je bezpochyby nejznámějším dílem film Otakara Vávry Cech panen kutnohorských z roku 1938.

Zmíněný rodný dům Mikuláše Dačického z Heslova už delší dobu chátrá. Zájemců o rekonstrukci bylo sice po roce 1990 hned několik. I provozovatel Restaurantu Dačický měl zájem rozšířit zde své aktivity o penzion, malý pivovar a zároveň využít zachovalé gotické sklepení. Město však s prodejem budovy stále váhá a uvažuje o nekomerčním využití, takže investovat do cizího se nikomu nechce.
O rekonstrukci a kombinované využití domu se v poslední době ucházejí také přímí potomci kutnohorského šlechtice, kteří za tím účelem založili Nadační fond Mikuláše Dačického z Heslova. „Je nám známo, že kromě názvu náměstí či pivnice není v Kutné Hoře žádná socha, památník či muzeum našeho předka,“ vyjádřila se k záměru rodiny pro Kutnohorský Deník Kateřina Daczická.

Někdejšího slavného rodáka zatím připomíná jen pozůstatek nápisu a rozpadávající se štukový erb rodu na fasádě. Ať už byla skutečná osobnost Mikuláše Dačického z Heslova jakkoli problematická, město se připravuje o velkou příležitost z něj něco většího vytěžit. Je to škoda, nechat zahálet takový marketingový příběh.

Mimochodem: Věděli jste, že jedním z přímých potomků Dačických z Heslova byl i herec Jiří Voskovec?

Rodokmen Jiřího Voskovce

Pokud vás zajímají rodokmeny, možná využijete naše genealogické služby.›› Zpět