rešerše webu15.4.2012, ToSiPiš.cz: HOMEMonitoring médiíOsobní růst

Recenze filmu | Železná lady / The Iron Lady. Režie: Phyllida Lloyd, hudba: Thomas Newman. Hlavní role: Meryl Streep. Velká Británie, 2011, 105 minut

Do začátku promítání zbývá něco málo před deset minut a do českokrumlovského kina Družba se pomalu začínají stahovat diváci. Vypadá to, že tu nakonec nebudeme sami. U vstupu stojící vysloužilý uvaděč s býčí šíjí, jakoby ale vypadl z nějakého ruského kinotěatru. A ještě ke všemu mi v mých téměř čtyřiceti tyká:

„S bundou tě dovnitř nepustim.“

„Cože? Proč jako?“ Dívám se na něj nevěřícně.

„To je snad jasný,“ odráží mou námitku. „Žádný mobily, foťáky a kamery dovnitř nesměj. Ulož si bundu v šatně,“ dodává značně neomaleně.

„Jako že si do sálu nesmím vzít mobil? A co když se mi v šatně ztratí? Hlídá někdo tu šatnu. Nikoho tam nevidím.“

„Tady se nekrade,“ odsekává zápasník a je vidět, že s bundou, natož s batůžkem se do sálu nedostanu. – Ne, to není normalizační kino roku 1978, ale kapitalistické jaro 2012, Český Krumlov, Česká republika.

Do nikým nehlídané šatny odkládám batůžek a tvářím se přitom, jako bych tam v něm snad nechal i rodný list. Při souběžném příchodu několika dvojic se mi do sálu ale daří nepozorovaně proklouznout s bundou i s mobilem. Sláva, nikdo za mnou neběží. Místní Frištenský se s někým známým u trhání vstupenek zapovídal…

V celém kině je nás všehovšudy 20. Promítání začíná…
O mytí šálků od čaje

Baronka Thatcherová i v důchodovém věku ostře rozděluje britskou veřejnost. Britové ji buď s respektem vyzdvihují, nebo ji nenávidí. Film Železná lady byl proto vyhlížen s velkým očekáváním a s nemalými obavami.

Film Železná lady je stručným retrospektivním životopisem Margaret Thatcherové, přední britské političky druhé poloviny 20. století. Margaret Thatcherová působila jako předsedkyně Konzervativní strany (Conservative Party, lidově Toryů) a rovněž jako ministerská předsedkyně britské vlády. Vedla vítězné tažení proti Argentině o vzdálené Falklandy. Spolu s Ronaldem Reaganem stavěla hráz proti komunismu. Oživila ekonomiku Británie, ovšem pro nižší třídu tvrdými restrikcemi. Pro své nekompromisní postoje (i vůči vlastním spoluobčanům) a pro svou rozhodnost byla označována jako Železná lady.

Vtěsnat do jednoho filmu celý život takto činorodého člověka je vždycky problém a ani režisérce Phyllidě Lloyd se to úplně nepovedlo. Někdy je film zbytečně zkratkovitý. Z jednoho stylizovaného obrazu přechází do dalšího. Historickými událostmi se příliš nezabývá a kdo nezná moderní dějiny Británie, v některých souvislostech se zřejmě ztratí. Vysloveně na překážku to ale není. Co vývoji vyprávění ale škodí, je neustálý návrat do současnosti, na záběry staré dámy zápasící se stařeckou demencí.

Co se pro běžného diváka naopak podařilo zachytit poměrně věrně, je lidský rozměr železné lady. Jak si šla železně za svým, jak její rodina byla až na druhém místě a jak se železná Margaret Thatcherová nakonec stala obětí své důležitosti. Margaret je klíčovou osobou filmu. Genderová hrdinka, která se dokázala prosadit v mužském světě. Kramářská dcera mezi lordy.

Proč film vidět

Při sledování The Iron Lady si v prvé řadě vychutnáte mimořádné herecké dovednosti Meryl Streep. Její způsob vyjadřování, intonace, britský thatcherovský akcent, gestikulace, mimika a celkové držení těla jsou prezentovány mimořádně věrným způsobem. Obrovskou práci udělali také maskéři. Margaret Thatcherovou prostě Meryl Streepové bez sebemenších potíží věříte. Streepová navíc po celou dobu hraje baronku Thatcherovou věcně. Nijak nesklouzává do karikatury. Meryl Streep je ostatně zcela oprávněně hlavním tahákem filmu.

Pokud režisérka bývalou ministerskou předsedkyni trochu soudí, pak opět pouze v rovině lidské vůči rodině. K politickému angažmá zůstává na pozici pozorovatele neutrálně smířlivá.

Pokud si můžete vybrat, jděte samozřejmě na film v původním znění. Nic proti příjemnému hlasu Zlaty Adamovské. S českým dabingem asi ale výbornou britskou angličtinu původního znění nevychutnáte.
›› Zpět