rešerše webu2.11.2011, ToSiPiš.cz: HOMEMediální servisAkce a události

Pokuste si zkombinovat Mirka Dušína s Otakarem Batličkou, přihoďte něco z dobrodružství Indiana Jonese a nezapomeňte esenci atmosféry třicátých/čtyřicátých let 20. století. No, pokud vám z toho vznikne mladý, zvídaný kluk, zasazený do éry, kdy se ještě dalo užívat dobrodružství, určitě si zajděte na nový film režiséra Stevena Spielberga: Tintinova dobrodružství. Ačkoli je to režisérův vůbec první animovaný film, ukazuje se v něm Spielberg opět jako skvělý vypravěč.

Tintinova dobrodružství
Zdroj: Falcon, distributor filmu v ČR

Recenze filmu | Tintinova dobrodružství. Režie: Steven Spielberg, hudba: John Williams. USA / Nový Zéland, 2011, 107 minut

Tintin je hlavní hrdina stejnojmenné belgické komiksové série. Mladý a dobrodružství hledající reportér. Původním autorem Tintina je belgický kreslíř Georges Remi (1907–1983), známý spíše pod uměleckým pseudonymem Hergé.

Hergé a Foglar byli vrstevníci

Dobře si všimněte jeho životopisných dat. Ano, byl to stejný ročník jako Foglar! I Hergému bylo něco přes dvacet, když začínala opojná třicátá léta, poslední roky meziválečného idealismu a poslední příležitost prožívat naplno dobrodružství starého světa… než s příchodem druhé světové války přestal existovat.

Pro chlapeckou identitu mladého Tintina je charakteristická jeho zrzavá kštice vyčesaná do ulíznuté vlny. Pak taky pumpky, velká móda třicátých let. A samozřejmě Tintinův věrný, důstojný a zároveň vždy sladký pes Filuta. Tintinův věk je však neurčitý, podobně jako u českých Rychlých šípů. K nim je však přeci jen o něco starší. Na druhou stranu je Tintin jen tak tak dospělý. Snad má mezi 18–21 rokem?

Inspirace u skautů?

Ženou ho ryze klukovské touhy, vzezřením i chováním může mít někdy blízko k meziválečným skautům. Brání slabé, staví se proti zlu, věrný v přátelství. Skoro by se chtělo říci: „Takový odrostlý belgický Mirek Dušín“. – Ostatně, autor Tintinových příběhů začínal jako kreslíř v jednom belgickém skautském časopise.

První Tintinův příběh publikoval Hergé v roce 1929. Nakonec jich vzniklo 23, respektive 24. Napěchovány příběhy s většinou detektivními zápletkami.  Staly se jedněmi z nejpopulárnějších komiksů. V češtině začaly vycházet až v devadesátých letech 20. století.

›› Pokračování článku

›› Zpět