rešerše webu17.3.2011, ToSiPiš.cz: HOMERedakční službyOsobní růst

Pravdivý příběh o koktavém králi, který přemohl svou nervozitu a tím se naučil ovládnout dlouholetou vadu řeči. Po vynucených veřejných proslovech naplněných nepříjemnými rozpaky, se král naučil s vnitřním neklidem bojovat. V předvečer druhé světové války pak pronesl zásadní královskou řeč, která vyburcovala národ proti zoufalství.

Recenze filmu | Králova řeč / The King's Speech. Režie: Tom Hooper, hudba: Alexandre Desplat. Hrají: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Timothy Spall, Derek Jacobi, Michael Gambon a další. Velká Británie, 2010, 113 min

Králova válečná řeč

Film Králova řeč začíná trapným okamžikem: Závěrečnou řečí britského prince Alberta na výstavě britského impéria na Wembley dne 31. října 1925. Mluvit před veřejností a ještě do mikrofonu je pro něho utrpením. Trýzeň je to ostatně i pro posluchače. Naštěstí to není budoucí panovník impéria. A nebo že by?

Spojenému království a britským dominiím vládne v té chvíli král Jiří V. (hraje ho Michael Gambon), dědeček dnešní královny Alžběty II. Po jeho smrti, začátkem roku 1936, se v duchu nástupnických pravidel na trůn dostává Eduard VIII. (Guy Pearce). Ten se však ani v nejmenším nenechává svazovat důstojností úřadu a státnické odpovědnosti si zřejmě vůbec neuvědomuje. Protože odmítá ukončit skandální vztah s rozvedenou ženou, je po deseti měsících kralování vzniklými okolnostmi donucen k abdikaci.
Uvolněný královský stolec po něm bez větší chuti a jaksi z donucení přebírá Eduardův mladší bratr Albert, v prostředí královské rodiny zvaný Bertie (Colin Firth). Vlády se však ujímá jako Jiří VI.

Král v kterékoli době – a dvojnásob v době megafonů, mikrofonů a rozhlasu – však musí být schopen veřejně mluvit. Bertie ovšem celý život trpí vadou řeči. Co s tím, když králem se stal ten, který neměl být nikdy korunován? Co s tím, když si na indispozici královy řeči doposud vylámali zuby i ti nejváženější lékaři?

Rodový původ Bertieho manželky Alžběty (Helena Bonham Carter)nepatří mezi nejurozenější a její hledání alternativních řešení tomu odpovídají. Čistě občanskou cestou nalézá excentrického řečového terapeuta jménem Lionel Logue (Geoffrey Rush). Svého královského manžela pak s tímto laickým logopedem zkontaktuje.

Ačkoli Logue nikdy nevystudoval logopedii ani žádný jiný příbuzný obor, získal značnou praxi jako v oblasti mluveného projevu. A jako už mockrát se ukáže, že osobní zanícení a cit pro věc může být víc než vysokoškolský diplom. S pomocí dechových cvičení, empatie vůči pacientovi a jeho motivací postupně králi pomůže zvýšit sebevědomí pro veřejné projevy. – Samozřejmě si při tom král i jeho logoped museli projít vším, co si jen lze v takovém nerovném vztahu autodidaktického léčitele a královského pacienta pomyslet.

Král Jiří VI. je s pomocí svého terapeuta Lionela Logueho nakonec schopen přednést zahajovací řeč australského parlamentu. Další veřejná vystoupení jsou proto spojena s o poznání menšími obavami. Nakonec král úspěšně pronese i svou zásadní mobilizační královskou řeč v britském rozhlase, kterou posílí britský lid pro nadcházející válečná léta.

Proč na film Králova řeč jít

Film The King's Speech vznikl na základě knihy The King's Speech. How One Man Saved the British Monarchy, kterou v roce 2010 na základě rodinných vzpomínek a dochovaných dokumentů napsal Logueho vnuk Mark spolu s profesionálním britským spisovatelem Peterem Conradim.

Film je vystavěn na výborném příběhu a skvělém herecké obsazení. Výborný je hudební doprovod. A samozřejmě úžasná atmosféra staré Anglie třicátých let. Pokud film uvidíte v původním znění (což rozhodně doporučujeme), pak vás také čeká skvělá britská angličtina. Králova řeč získala kromě jiných ocenění i čtyři Oscary, včetně ocenění za nejlepší film a nejlepšího herce pro Colina Firtha.

Kromě silného příběhu a skvělých hereckých kreací se při sledování filmu můžete opět ujistit, že pro osobní rozvoj stojí za to bojovat s vlastními neduhy a nepříjemnými okolnostmi. – Ať už jste v určité oblasti králem, je dobré si přiznat svoje handicapy a postavit se jim. A nebo když jste někde dole, ale máte pozitivní vizi, stojí za to vytyčit si cíle, byť vám společenské konvence nehrají do karet.

Pro další informace k příběhu viz například The Telegraph: The King's Speech: the real story. The story of the stuttering sovereign: the epic events that inspired the Oscar-tipped film, 'The King’s Speech’.

V případě zájmu o pomoc s přípravou prezentace nebo se žádostí o řečnické školení nás kontaktujte.
›› Zpět