rešerše webu27.8.2011, ToSiPiš.cz: HOMERedigováníPříroda, cestování

Byl to mžik a v podstatě nic podstatného neznamenal. Můžu ale říct, že jsem ho viděl. Co? No přece automobil Google Maps, který pořizuje obrázky do Google Street View.

Automobil Google s fotoaparáty na pražském mostě

Místo: Praha, Most Legií, při cestě na oběd do Café Louvre
Čas: 26. srpna 2011, 11:23

Google Street View je soucást projektu Google Earth a Google Maps. Jejich prostrednictvím mužete nejen hledat v elektronické mape na kreslených, družicových ci leteckých podkladech. V prípade vetších mest se mužete doslova ponorit do jednotlivých ulic a brouzdat jejich virtuálními kopiemi. Ty byly porízeny práve kamerami na automobilech Google Street View. Vznikly tak panoramatické pohledy v rámci 360° horizontálne a 290° vertikálne. Pohledy jsou snímány z výšky približne 2,5 metru (to je výška strechy auta + držák na speciální kameru) po približne každých deseti metrech.

Street View byl na verejnost uveden v kvetnu roku 2007 v nekolika mestech USA. Osobne jsem do té doby pro práci s tuzemskou mapou používal produkt Seznamu. Google Earth jsem samozrejme používal také, ale byl to spíš modul pro zábavu ve stylu, co a jak ve svete vypadá na družicových fotografiích.

Foto automobil Google s fotoaparáty na Moste Legií

Když prišel Street View i do Ceska, zacal jsem ho pochopitelne rychle využívat.

Kontroverze

Na fotografiích Street View jsou videt konkrétní lidé v konkrétních fotografiích. Je tu tedy i známá kontroverze stran nabourávání osobní anonymity. Google se spor snaží rešit rozmazáváním oblicejových partií tela. Z praxe vím, že je to pouze polovicní rešení. O rozmazávání se stará speciální pocítacový program, který si na fotografiích uložených v databance sám najde obliceje a rozostrí je. Jak se mužete podívat na mnoha fotografiích Street View, není jeho práce dokonalá.

Druhou vecí je, že lidi zachycené fotografickým automobilem v blízkosti jejich bydlište, jejich okolí proste snadno rozezná i s mazanicí namísto hlavy. Mají urcité oblecení, stojí na urcitém míste… To muže být nekomu nepríjemné, byt ani o vtipné príbehy samozrejme není nouze. Viz napríklad clánek iDnes.cz: Ženu se psem pristihli 43krát.

A je tu ješte tretí vec: Nekterí lidé jsou na Street View na ulici vyfotografováni v situacích, které mohou být i za hranicí jejich dustojnosti. Vaší predstavivosti se v tomto ohledu meze nekladou… Otevrenými okny muže být videt do prízemních bytu a tím i do soukromí jejich obyvatel… – Provozovatel Street View se nekteré nevhodné fotografie snaží odstranovat. Na duslednou cenzuru je však nešikovných fotografií patrne príliš mnoho.

Rozmazaný oblicej Street View na KFC
Zdroj fotografie: Google Street View

Pri takovém množství samozrejme vznikají i fotografie, které pobaví. V souvislosti se strojovým rozmazáváním to muže být treba oblicej Kolonela Sanderse, zakladatele Kentucky Fried Chicken, jehož obrázek je soucástí loga KFC. No reknete sami, není Kolonel Sanders jako živý, když si ho rozmazávac Google Street View spletl se skutecným clovekem? Jak by asi dopadl laminátový klaun Ronald McDonald z konkurencního retezce?

Obrázek Kolonela Sanderse na bocním vývesním štítu byl zjevne natocen príliš šikmo. Oblicej nebyl identifikován a zustal nerozmazán. Inu, strojová mechanika.

Prectete si také:

›› Zpět