rešerše webu29.9.2011, ToSiPiš.cz: HOMEJaroslav FoglarPříroda, cestování

Vltava se v Praze zase hemžila pestrobarevnými plavidly a lodičkami. Opět tu byla jedinečná příležitost sjet si řeku Vltavu přímo v centru Prahy.

sjezd Vltavy centrem Prahy

Možnost sednout do lodi a sjet si šlajsnu pár metrů od Karlova mostu, nastává jen jednou do roka, vždy 28. září, kdy probíhá tradiční akce „Napříč Prahou – přes tři jezy

Plavební trasa byla i letos dlouhá přibližně 6,5 říčních kilometrů. Start byl na Císařské louce, u Vltavy nad Železničním mostem. Konec sjezdu byl na pražském ostrově Štvanice. Jak název akce napovídá, na při sjezdu Vltavy centrem Prahy se překonávají tři jezy:

  • Šítkovský (pod Jiráskovým mostem),
  • Staroměstský (Karlovka nad Karlovým mostem) a
  • Helmovský jez u ostrova Štvanice.

Celá plavební trasa je nesmírně atraktivní. Letošní počasí se navíc vydařilo. Trasa lodí vede historickým centrem Prahy, které z tohoto pohledu jinak neuvidíte. Jedná se tedy o ojedinělou možnost ke sjetí pražských jezů, které se pro veřejnost otevírají právě jednou ročně u příležitosti této jízdy pražskou Vltavou.

Oficiálně se sice jedná o závod. Jeho součástí je i tzv. volné splutí, kterého se mohou účastnit nejen vodáci, ale i rodiny s dětmi, které si chtějí zkusit sjet netradiční vodácký úsek zajímavým způsobem. Buď na svém vlastním plavidle, nebo na lodi, kterou si lze půjčit na místě.

Související články

›› Zpět