rešerše webu11.9.2011, ToSiPiš.cz: HOMEPraha, komunismusVýzkum, analýzy

Znáte Jabouda? Je to živel. Nyní už je v důchodu, ale dokáže nádherně vzpomínat na své dětství a mládí, které prožíval v Praze ve čtyřicátých a padesátých letech 20. století. Byly to roky jeho dětství i dospívání a zároveň důležité historické okamžiky.

Jaboudova kniha o mládí v Praze 50 let 20. století

Jeho knihu Trafouš, páskové, Vyšehradští jezdci a jiné vzpomínky – Dětství a mládí v Praze padesátých let si určitě rádi přečtete. Kniha obsahuje několik starších, výrazně přepracovaných a upřesněných vzpomínek, jejichž části Jaboud již v minulosti publikoval v periodických médiích. Některé texty a rovněž dobové fotografie jsou v knize naopak publikovány úplně poprvé.

Memoárová publikace je díky svěžímu stylu a pečlivé redakční kontrole ošidné paměti jedinečným historickým materiálem. Do knihy se snadno začtou nejen historikové a pamětníci, ale zároveň všichni, kdo si rádi ve chvíli oddechu přečtou něco svěžího, vtipného a zároveň zajímavého. Velkou předností knihy je samozřejmě fakt, že jednotlivé kapitoly knihy tvoří autentické vzpomínky na všední život v Praze v letech 1944 až 1958. Autor otevřeně vzpomíná na svého svérázného otce, bez příkras popisuje nejrůznější klukovské zážitky. S pomocí svěžího vyprávění rychle a příjemně porozumíte některým všedním historickým souvislostem z období lidově demokratického Československa.

Padesátá léta v Československu, to nebyly jen pracovní tábory a monstrprocesy, ale také všední život, který tato kniha živě popisuje z pohledu jednoho pražského kluka. Společně s autorem prožijete konec války a osvobození. Dozvíte se, jak krátce před zákazem navštěvoval Junáka a proč nikdy nevstoupil do Pionýra ani do Svazu mládeže. V dalších kapitolách se stanete hosty svérázné pražské domácnosti. Z autora se tehdy stal nekonformní kluk ulice.

Uvidíte ale, že právě tento bývalý pásek je ideálním průvodcem po mnoha místech tehdejší Prahy. Třeba takové Václavské náměstí, zvané generací potápek a pásků Trafalgar či Trafouš… Dozvíte se, proč nemalá část mládeže i v období tvrdých padesátých let uvnitř komunistického státu obdivovala Spojené státy a jak to dávala najevo. Autor se nevyhýbá ani skupině známé jako Vyšehradští jezdci, jejíž členy osobně znal. To byl první tuzemský velký soudní monstrproces s chuligánskou mládeží. Jaboud mladé chuligány nijak neobhajuje, jak je to dnes někdy zvykem, ale uvádí zajímavé souvislosti. V knize najdete i řadu dobových fotografií.

Koupit knihu Trafouš, páskové, Vyšehradští jezdci a jiné vzpomínky za výhodnou cenu.


›› Zpět