rešerše webu2.3.2011, ToSiPiš.cz: HOMEJaroslav FoglarVýzkum, analýzy

logo deníku Lidové noviny

V dnešních Lidových novinách vyšla pod názvem „Kde se vzala Stínadla? Na místě bývalého popraviště, líčí kniha“ obsáhlá pozitivní recenze na knihu Miloše Dvorského Mýtus zvaný Stínadla, kterou nedávno vydalo nakladatelství NZB. Autorem recenze je uznávaný český literát Jáchym Topol.

Na internetu je k dispozici elektronická verze Topolovy recenze Kde se vzala Stínadla?.

ukázky z knihy Mýtus zvaný Stínadla, jak je použily LN

Stínadla - Snad nikde jinde nežili chlapci tak zvláštní, uzavření a podivně semknutí. Křivolaké a temné uličky starého města nyní opět ožívají... Přečtěte si druhé a rozšířené vydání stínadelského bedekru. Kde se Jaroslav Foglar inspiroval při psaní stínadelských románů? Odhalíte paralely mezi románovými Stínadly, o nichž psal Foglar, pražskou čtvrtí Na Františku a pražským židovským ghettem v období asanace…

Kdo je Jáchym Topol

Jáchym Topol (1962) je básník a prozaik. Je synem básníka a dramatika Josefa Topola a vnukem spisovatele Karla Schulze. V osmdesátých letech 20. století působil Jáchym Topol jako textař a zpěvák v hudebních skupinách Psí vojáci a Národní třída. Rovněž spolupracoval jako textař se zpěvačkou Monikou Načeva. Od roku 1991 je spisovatelem z povolání. Rozsáhlé jsou aktivity Jáchyma Topola v ediční a publicistické činnosti, často spjaté s okruhem undergroundu a samizdatu. Do roku 1993 byl šéfredaktorem časopisu Revolver Revue. Byl členem redakce týdeníku Respekt od jeho založení v roce 1990 do roku 2007. Od roku 2009 působí v redakci deníku Lidové noviny. V září 2010 se stal laureátem Ceny Jaroslava Seiferta. Jáchym Topol se dlouhodobě zajímá o etmografii.


Související články

›› Zpět