rešerše webu1.3.2011, ToSiPiš.cz: HOMECopywritingReklama, marketing

Cílem projektu Čtení pomáhá je zlepšit dětskou čtenářskou gramotnost a přiblížit dětem charitativní činnost. Projekt je určen pro žáky třetích až devátých tříd základních škol a pro všechny žáky středních škol.

titulka webu Čtení pomáhá

Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Jak to celé funguje? Žák, který přečte vybranou knihu a úspěšně projde testem potvrzujícím znalost dané knihy na webových stránkách projektu, získá kredit 50 korun. Kredit věnuje na některý z nabídnutých charitativních akcí. Tyto akce budou většinou adresné a konkrétní (např. invalidní vozík pro Lukáše, slepecký pes pro Aničku, nový počítač pro dětský domov v Praze apod.).

Jednotlivé charitativní akce budou navrhovat oslovené charitativní organizace a partneři projektu. Navíc každý úspěšný čtenář bude moci sám nominovat svůj nápad pomoci. Každý měsíc se na webu www.ctenipomaha.cz bude hlasovat o nejlepší charitu z okruhu projektů nominovaných dětmi. Charita s nejvyšším počtem hlasů v daném měsíci bude zařazena mezi schválené akce projektu Čtení pomáhá. Čtenáři jim následně budou moci posílat své odměny.

Každý školní rok budou také oceněny třídy s nejlepším průměrem přečtených knih na žáka. Knihy zařazené do projektu budou vybrány odbornou porotou, a to z knih, které se umístí v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. Projekt Čtení pomáhá bude realizován ve spolupráci s Mladou frontou DNES, Lidovými novinami a iDnes.

Fakta o projektu

 • Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou dětští čtenáři.
 • Každé dítě, které se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.

Knihy

 • Pro každou skupinu čtenářů (3.–5. třída, 6.–8. třída, 9. třída a starší čtenáři) bude na počátku vybráno minimálně 20 knih k přečtení.
 • První knihy vybere odborná porota i z knih, které se umístí v anketě o nejlepší dětskou knihu.
 • Cílový stav je cca 100 knih pro každou věkovou kategorii.

Charity

 • Charity, kterým budou moci čtenáři věnovat své kredity, bude projekt Čtení pomáhá vybírat ve spolupráci s Fórem dárců, renomovanými neziskovými organizacemi a partnery.
 • Každý zaregistrovaný žák s více než pěti přečtenými knihami za poslední rok, může navrhnout svoji charitu (stropem bude částka 100 000 Kč).
 • Na webu bude každý měsíc probíhat hlasování o nejlepší dětmi navrženou charitu. Vítěznou charitu prověří Fórum dárců. Potom bude zařazena mezi charity, kterým budou děti udělovat získané kredity.
 • Předpokládáme, že ročně podpoříme cca 100 charitativních projektů. V každém okamžiku bude v projektu k dispozici pro hlasování 12 charit. Tím bude zajištěno, že peníze se k potřebným dostanou dříve. Po úspěšném naplnění charity bude doplněna další.

Další odměny a motivace

 • Žebříček tříd s nejlepším průměrem přečtených knih na žáka bude průběžně k dispozici na webových stránkách projektu.
 • Nejlepší třída v celoroční soutěži obdrží odměnu 20 000 Kč, druhá 19 000 Kč, třetí 18 000 Kč atd. až desátá 11 000 Kč. Odměna je určena na nákup knih a předplatného časopisů.
 • Učitelé češtiny vítězných tříd budou také odměněni.

Partneři projektu

Mladá fronta, iDnes, Lidovky, CDI.CZ

Iniciátor projektu a hlavní donátor

Martin Roman, generální ředitel ČEZ

Projekt mimo jiné podpořili

Zdeněk Svěrák, český humorista, dramatik, scenárista, textař a herec
Marek Eben, český herec, moderátor, hudební skladatel, písničkář a zpěvák
Alena Ježkové, česká novinářka a spisovatelka knih pro děti a mládež

Stránky projektu

www.ctenipomaha.cz

›› Zpět