rešerše webu3.3.2009, ToSiPiš.cz: HOMEMedia SolutionsVýzkum, analýzy

Důležité upozornění pro všechny vlastníky pevných disků Seagate Barracuda a Maxtor DiamondMax

Pokud vlastníte nebo užíváte určité modely pevných disků Seagate nebo Maxtor s rozhraním SATA, existuje poměrně značná pravděpodobnost poškození nebo dokonce ztráty dat uložených na těchto discích. K haváriím uvedených disků dochází v masovém měřítku celosvětově již od poloviny roku 2008, avšak mnoho uživatelů osobních počítačů ani správců sítí ještě vůbec netuší, jak vysoce jsou ohrožena jejich data. Problém, který se týká desktopových i serverových pevných disků Seagate a Maxtor s rozhraním SATA, způsobuje závažná chyba v mikrokódu firmware dotčených disků.

V praxi se závada projeví ihned po zapnutí disku (počítače) – avšak až po přesně daném počtu chyb čtení, resp. zapnutí. Chyba postihuje všechny pevné disky modelových řad Barracuda 7200.11, Barracuda ES.2 a DiamondMax 22, které byly vyrobeny do konce roku 2008 a prošly vadnou testovací linkou výrobce.

Na vzniklou situaci již zareagovala společnost DATARECOVERY, s.r.o., která vyvinula postup, jak ohlášenou chybu eliminovat a z poškozených disků veškerá data zachránit. Díky vyvinutému řešení je možné disky navíc upravit tak, aby se chyba znovu neprojevila. Ing. Petr Kavan, ředitel společnosti DATARECOVERY, s.r.o., doporučuje vlastníkům problematických disků případným problémům předejít a říká: „Počet obětí každým dnem narůstá. Všem uživatelům pevných disků Seagate nebo Maxtor, kteří se zatím nestali jednou z obětí, proto doporučuji buď okamžitě vyměnit dosavadní rizikový pevný disk za jiný typ, nebo zažádat naší odbornou laboratoř o odbornou úpravu stávajících disků.“
Poškození uživatelé se mohou také připojit k hromadné žalobě, kterou v zámoří organizuje například advokátní kancelář Kabateck Brown Kellner. Žaloba podaná prostřednictvím advokátní kanceláře vám však ztracená data nezachrání. „Hazardování s čekáním na kolizi harddisku bych nedoporučoval,“ varuje Petr Kavan a dodává: „Existence chyby disků je známá a předejít havárii harddisků je tedy možné. Pokud však k havárii přeci jen dojde, je ztracená data možné obnovit.“

Problémy spojené se ztrátou dat se tedy dají řešit různými cestami. Jako dostupnější a efektivnější řešení lze však doporučit spíše preventivní technická opatření, například výměnu nebo úpravu disku u specializované společnosti.

Pro další informace kontaktujte

Ing. Petr Kavan
ředitel
DATARECOVERY, s.r.o.

Petržílkova 1436/35, 158 00 Praha 5
tel. 220 518 126, 220 516 910-2
nonstop hotline 777-OBNOVA (777 626 682)
internet: www.datarecovery.eu
e-mail: info@datarecovery.eu

›› Zpět