rešerše webu›› Začátek článku

Promarněná ekologická šance?

Zatímco za samotný nápad připravit populární příručku podnětů pro každodenní ekologický život si autoři zaslouží pochvalu, za samotnou realizaci už nikoli. V prvé řadě by příručka měla mít promyšlenější formu zpracování. Zdánlivě logické rozdělení knihy totiž kombinuje několik protichůdných faktorů. Výsledkem je, že se v mnoha případech téměř identické podněty opakují 2× i 3× v několika různých kapitolách. Klíčové informace jsou přitom více méně obdobné, nebo je autoři jen drobně rozvíjejí.

  • Úsporným žárovkám jsou věnovány samostatné podněty v kapitolách Recyklace i Energie.
  • Baterie jsou zbytečně předmětem dvou samostatných podnětů kapitoly Recyklace.
  • Nejezdím do práce autem (s obrázkem bicyklu) a Jezdím do práce na kole jsou dva různé podněty v kapitole Doprava, které na sebe navíc nijak nenavazují (první je na straně 70, druhý až na straně 75).
  • Výzva k používání přenosného počítače (notebooku) je klíčovým námětem podnětu na straně 57 a pak znovu na straně 188.
  • K pití vody z kohoutku je čtenář nabádán na straně 43 a pak znovu na straně 49.
  • Před papírovými ručníky a kapesníky jsme v rámci Recyklace zrazováni na straně 35 a pak ještě jednou na straně 61.

A tak bychom mohli ve výčtu zbytečných opakování pokračovat… Při čtení si pak znovu a znovu říkáte: „To se mi zdá, že jsem už někde četl.“ Pro udržení pozornosti je to samozřejmě únavné. V narůstajícím množství informací a ne zcela koncepčně seřazených se čtenář samozřejmě snáze ztrácí.

Neekologické zvyklosti vůči jednomu typu zdroje ekologické zátěže lze samozřejmě posuzovat z různých hledisek. Skutečně musí být ale výzva k promyšlené likvidaci odpadu rozházena ve dvaceti kapitolách po celé knize, místo aby jí byla věnována jedna pořádně napsaná pasáž?

Zkušený editor se musí pozastavovat nad tím, proč oba autoři nebo nakladatelský redaktor nespojili identické ekologické tipy do jednoho podnětu. Opětovně zmiňovaná doporučení na sebe totiž ani nijak neodkazují, takže případné opakování nemá žádný edukativní charakter. V zásadě tak autoři v podtitulu knihy trochu blufují. Odečtením opakujících se doporučení už totiž příručka neobsahuje 365 podnětů, ale možná o třetinu méně. Chybnou koncepcí celá kniha prostě poněkud nabobtnala.

Druhým problémem je sazba příručky. Vydavatel publikace z neznámého důvodu volil pro běžný text bloku poměrně velké bezpatkové místo (někdy až velikost 16 pt), které se jednak špatně čte, druhak samozřejmě u tak velkých písmen narůstá spotřeba papíru. Pokud by nakladatel k tisku zvolil běžné patkové písmo o velikost 9–12 pt, jaké se pro knižní sazbu používá normálně, příručka by byla čtitelnější a k výrobě by se spotřebovalo o dobrou polovinu papíru méně.

Věřme však, že si jinak zajímavá publikace, jakých na trhu rozhodně není dostatek, své čtenáře najde. Přejeme jim, aby si praktických doporučení pro běžný život z knihy odnesli co nejvíce.

›› Začátek článku